Паричното обращение в рамките на ЕС ще бъде облекчено. В рамките на SEPA (Single Euro Payments Area, Единна зона за плащане в евро), плащанията ще станат по-лесни и евентуално по-евтини. Тази ценна информация засега не е достигнала до нужния брой хора, пише Spiegel.

Според съюза на Германските банки, SEPA е „революционна придобивка" за над 490 млн. граждани на Европа. Единната зона обхваща 27те страни членки на ЕС, както и Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.

SEPA е въведена в началото на тази година и дава възможност на потребители и предприятия да се възползват от новите европейски наредби за начините на плащане. В началото регулациите засягат само паричните преводи, но в бъдеще ще обхванат също и платежните нареждания и картовите плащания.

Ефектът от SEPA ще бъде не само опростяване на трансфера на пари между страните членки, а и значително понижение на разходите. Паричните преводи между страните от SEPA не могат да бъдат по-скъпи от преводите в рамките на страните - членки. Благодарение на SEPA, тегленето на евро с помощта на платежно нареждане ще бъде възможно през граница. В бъдеще паричните карти ще могат да се ползват във всички парични автомати и търговски обекти в цялото пространство на SEPA.

От днес, 28 януари, в 31 европейски държави, сред които и България, се въвеждат SEPA правилата за паричните преводи в евро. Това е свързано и с някои изменения за клиентите на банките, за което е предвиден преходен период от няколко години.

Клиентите на банките не да трябва да си отварят нови банкови сметки, но вместо досегашните национални номера на сметки и код на банката, за всички парични трансфери вече ще се използва международен номер на сметка (IBAN) и единен банков код (BIC). Новите формуляри за парични преводи ще бъдат улеснение в тази насока. Подобен регламент вече съществува за стандартните преводи в евро.

Няколко години новата и старата система ще съществуват паралелно, но в последствие ще се наложи само SEPA. Важна подробност е, че в рамките на SEPA могат да се осъществяват плащания само в евро. Ако трябва да осъществите директно плащане например в датски крони или паундове, ще трябва да се примирите с по-скъпите преводи на банките от една валута в друга.

Групите за защита на потребителите съветват да се внимава много при новите цифрени или буквени кодове. В системата на преводите на SEPA, вече не името на получателя има приоритет, а номерът. Грешни данни, например объркване на числа, са за сметка на потребителя.

Европейските държави досега са ползвали много различни системи за „електронния кеш". В момента банките работят върху възможността клиентът да може да тегли с картата си пари от всеки паричен автомат, както и да пазарува от всеки търговец в SEPA. Обещания, че таксите за теглене и плащане ще паднат, засега не се дават. Предвижда се да се премахне възможността за ползване на картата едновременно в рамките на ЕС и извън съюза, което допълнително я оскъпява.