Мерките са смислени, макар и не непременно с правилната интерпретация. Това каза бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков в интервю за предаването "Нещо повече" по отношение на пакета от мерки, предложен от министърът на енергетиката Асен Василев.
В момента в България има около 1500 производителя на енергия от ВЕИ, така че това очевидно е твърде деконцентрирана собственост и щом анализът показва, че голяма част от тях не отговарят на изискванията действително трябва да бъдат изключени, беше категоричен Трайков.
Служебният министър предложи и някои други мерки. Касаят ТЕЦ-овте и много важно е очакването от ДКЕВР да изготви механизъм за точното определяне и контрол на количествата електрическа енергия, формиращи квотата за обществен доставчик или това е да се създадат права, които да определят кой има и кой няма право да бъде в енергийния микс за регулирания пазар, където са домакинствата. Има три ТЕЦ-а, които нямат право да са там. Това са т.нар. ТЕЦ-овете на Христо Ковачки, така са известни, но иначе имат неясна офшорна собственост. За тях обаче няма причина да са в микса. Те произвеждат скъпа електроенергия, която НЕК изкупува, обясни бившият министър, предаде БНР.
За мен мерките са основани на здравия смисъл. Една от тях пък е свързана не с краткосрочното решаване на проблемите, а със следващата стъпка на либерализацията на пазара. Това е дългоочакваното изграждане на балансиращи групи. Българската енергийна система е добре структурирана система от гледна точка на развитието на мрежата и от гледна точка на енергийния микс, така че това, което е необходимо е осигуряване на достатъчно ниво на инвестиции и мъдро управление от регулатора, каза Трайчо Трайков.