Цената на петрола в четвъртък сутринта уверено се понижават.сряда сутринта. Котировките приключиха предишната търговска сесия със слаби промени, инвеститорите оцениха информацията за динамиката на запасите от петрол и петролни продукти в САЩ миналата седмица, както и актуални макроикономически данни.

Към 9:15 часа българско време юнските фючърси за европейския сорт Брент на лондонската борса ICE Futures поевтиняха с $0,36 спрямо нивото при затваряне на предходната сесия - до $84,63 за барел. В сряда цената на тези договори се повишиха с $0,0, до $84,99 за барел.

Цената на майските фючърси за американския еталон WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) спадна към същия момент с $0,37 - до $80,24 за барел. В резултат на предишната търговия цената на контрактите намаля с $0,1 (0,1%) и възлиза на $80,61 за барел.

Стоковите резерви от петрол в САЩ са намалели с 3,74 милиона барела миналата седмица, според седмичен доклад на Министерството на енергетиката на страната. Експерти, анкетирани от S&P Global Commodity, очакваха понижение на запасите със 7,5 милиона барела.

Запасите от бензин за периода са намалели с 4,12 млн. барела, а на дестилати - с 3,63 млн. барела. Анализаторите прогнозираха свиване съответно с 1,3 милиона барела и 140 хиляди барела.

Доклад на ADP, публикуван в сряда, показа забавяне на растежа на работните места в частния сектор на САЩ. Броят им през март се е увеличил със 145 000 при очаквани 200 000.

Индексът на бизнес активността в сектора на услугите в САЩ (ISM Non-Manufacturing) през март се понижи до 51,2 пункта спрямо 55,1 пункта месец по-рано, сочат данни на Института за управление на доставките. Анализаторите прогнозираха по-малко значителен спад - до средно 54,5 пункта.

"Започваме да виждаме все повече признаци, че икономиката на САЩ върви към рецесия", пише в бележка Едуард Моя, анализатор на OANDA.

Влошаването на икономическата ситуация може да доведе до намаляване на търсенето на горива, смятат експерти.