Княжество Лихтенщайн ще ускори промяната в банковите регулации. Това ще каже премиер министърът на страната джудже Отмар Хаслер, който се среща с канцлера на Германия Ангела Меркел днес следобед. Скандалът с избягването на данъци в Германия чрез фондации в Лихтенщайн придоби нечувани размери, като днес изгърмя и високопоставен правителствен чиновник в Бавария.

Лихтенщайн възнамерява да въведе нов закон, който ще постави ясна граница между фондациите с благотворителна цел и частните фондации.

От Вадуц министърът на правосъдието на Лихтенщайн е заявил, че избягването на данъците няма нищо общо със закона за фондациите. „Ако някой си пъха необложените с данъци пари под дюшека, няма да отидете при производителя на дюшеци, за да го накарате да не прави повече дюшеци" - цитира го агенция Bloomberg.

По-рано през седмицата Меркел каза, че Лихтенщайн трябва да увеличи прозрачността във финансовите си институции. Тя очаква от княжеството спиране на „нечестната и увреждаща" данъчна практика.

В Германия стотици хора са разследвани за недекларирани доходи, които са вкарали във фондации със седалище Лихтенщайн. Доскорошният шеф на Deutsche Post, предприятие с половин милион души персонал, „динозавърът" Клаус Цумвинкел, бе първият. Днес Карл - Михаел Бетцл, надзорник по защита на информацията в провинция Бавария, напусна поста си, след като домът и офисът му бяха претърсени вчера като част от разследването. Припомняме, срещу почти €5 млн. анонимен информатор даде на германските служби DVD с близо 1,000 имена и доказателства.

Законите за фондациите в Лихтенщайн са въведени през 1926 г. „Модернизацията" им е започнала през 2004 г. Според предвижданите изменения, хората основаващи фондация няма да се споменават в регистрите, но трябва ясно да посочват какъв е предметът на дейност на фондацията им. Този предмет на дейност може да се сменя, но много трудно. Също така се предвиждат обстоятелствата, при които основателите на фондации могат да бъдат идентифицирани.

Вчера обаче от Лихтенщайн се чу и друга песен: кронпринцът Алоис критикува германските власти, че използваните от тях шпионски методи били „атака" срещу неприкосновеността. Страната с 35,000 души население щяла да предприеме правни мерки, за да гарантира сигурността на банковите си клиенти.

Но барометърът на борсата показва, че за четвърти пореден ден акциите на банките в Лихтенщайн падат на швейцарската борса. Landesbank AG загуби например 1.9%.

Лидерът на германските социалдемократи Курт Бек нарече властите в Лихтенщайн „барони - грабители в модерна форма", чиито финансови инструменти граничели с „криминалните групировки". Според умерения в изказванията си финансов министър на ФРГ Пеер Щайнбрюк, възможностите пред княжеството да печели от укриването на данъци от чужди граждани трябва да бъдат спрени.