Според най-новите изследвания на Института за германска икономика в Кьолн, цитира ги Spiegel, в индустрията на ФРГ има свободни работни места за седем пъти повече инженери, отколкото се посочва в официалните статистики, или за почти 95,000 души.

Институтът предупреждава, че в икономиката не влизат дори толкова млади инженери, колкото е необходимо за подмяната на напускащите работа стари инженери.

Експертите са изчислили, че след 2015 г. близо 43 хиляди инженери ще излизат на пенсия годишно. В този период от инженерните факултети на университетите диплома за  ще получават не повече от 40 хиляди абсолвенти.

Незаети през 2007 г. са останали 70,000 работни места за инженери, това е почти с 50% повече, отколкото през 2006 г. Демографските изменения ще задълбочават този проблем, изтъкват изследователите, анкетирали 2700 предприятия. Според тях, федералната агенция по труда вижда само върха на айсберга на проблема.  

Апелът на Института за германска икономика е насочен към училищата: да се дава на младите хора техническа и природонаучна образователна насока, така че те да избират да следват съответните дисциплини.

Дружеството на немските инженери също се изказва за по-добри учебни часове в сферата на природните науки, но и за допълнителни стипендии. От полза би било предприятията да инвестират в продълженото обучение на служителите си.

Трябва да се положи опит работните места да се оформят „по-дружелюбно спрямо семейството" и отново да се наемат по-възрастни служители.

Липсата на квалифицирани служители струва на германската икономика годишно повече от седем милиарда евро, изчислили са от VDI. Липсата на квалифициран персонал принуждава предприятията да заплащат скъпи извънредни часове или дори да отклоняват поръчки.

Изчисленията на Института за германска икономика са даже по-драматични. От недостиг на квалифициран персонал икономиката на ФРГ губи годишно 18 милиарда евро, или 0.8% от брутния вътрешен продукт.