В понеделник заради случайно или целенасочено изтичане на вътрешна информация от американската космическа агенция стана ясно, че NASA разглежда възможността да удължи употребата на своите совалки Shuttle до 2015 г., когато те ще бъдат заменени от нови космически кораби от серията Constellation. Информацията за това бе разпространена от Асошейтед прес.

По-рано, преди началото на грузинско-осетинския конфликт, САЩ не мислеха да си усложняват живота и възнамеряваха чак до 2020 г. да ползват руските кораби „Союз" - тогава се планираше да полети новата серия американски кораби - коментира Взгляд.

Вътрешната информация е писмо по електронната поща, разпратено до сътрудниците на програмата Space Shuttle, от които се иска до края на септември да изложат съображенията си за удължаване на програмата. Поставят се важни ограничения при набирането на предложения, като например останали 10 полета в технологичния живот на совалките да не се разтеглят във времето, да речем за 5 години.

За удължаване на програмата може да послужи дори само един кораб (сега в експлоатация са три). Освободете се от всички ограничения върху финансирането на програмата - пише в посланието до сътрудниците.

По-рано шефът на НАСА Майкъл Грифин категорично отхвърляше възможността срокът на живот на совалките да бъде удължен - той не вижда необходимостта, тъй като това ще погълне милиардни ресурси, заяви Грифин на последните слушания в Сената.

Повечето американски астронавти одобряват идеята да се запази минимум един кораб в качеството му на спасител в случай на извънредна ситуация на борда на международната космическа станция. Корабите „Союз" действително не са добре приспособени за тази цел. Но Грифин по-рано бе на мнение, че се съмнява совалките да могат да бъдат надежден спасителен кораб, така че спекулациите в пресата са разбираеми.

Би Би Си цитират предишното му становище: самата конструкция на совалката съдържа много рисковани решения. Вероятността от катастрофа остава 1:75. Ако срокът на експлоатация се удължи с още пет години с интензивност да речем два полета годишно, рискът от катастрофа става 1 към 12 и има опасност да се загуби нов екипаж.

Руското списание Взгляд коментира геополитическите напрежения между Русия и САЩ и напомня, че по-рано се планираше през 2015 г. NASA да остане без средства за доставка на астронавти в МКС. Очакваше се американците да изпращат екипажите си на МКС с руските „Союз". В тази връзка сега действа специално междуправителствено решение за аренда на „Союз" за нуждите на NASA.

Американската агенция сега има право да купува директно места за своите астронавти, без да минава през разрешителна инстанция. Срокът на договора изтича през 2011 г., като през април Буш поиска от Конгреса удължаването му. Но много американски експерти се съмняват, че това е повече възможно.

Най-важният момент в тази история са твърде оптимистичните срокове за подмяна на совалките с корабите Orion, създавани заедно с ракетата Ares в рамките на програмата „Съзвездие". По непроверени данни в американската преса, изпитанията на пълномерен макет на Орион през май излязоха неуспешни и корабът се е разбил на височина 7 км. над пустинята Мохаве заради блокиране на парашутната система.

Според консултативната група на НАСА по безопасност на полетите ASAP, това е станало заради недостатъчно финансиране на проекта Constellation. В същото време ръководителят на ASAP изтъква в годишен доклад за прогреса на НАСА, постигнат в системите за поддържане на живота и спасяване в новия кораб. Той обаче препоръчва да се отдели особено внимание на тяхното усъвършенстване, което изисквало допълнителни средства.

Ръководството на НАСА се абстрахира от изменението на политическата ситуация и в новата обстановка се държи много достойно, заемайки премерена и прагматична позиция - изтъква руската медия. Но какво да направи, ако финансирането бъде оставено на предишното ниво или бъде орязано? Ръководството на космическата агенция ще се обърне към Конгреса за пояснение. Впрочем Барак Обама в хода на предизборната си кампания вече обеща допълнителни $2 млрд. за продължаване живота на Shuttle.

Според визията на президента Буш от 2004 г., програмата Constellation отново трябва да заведе астронавти на Луната.