Боклукът не се извозва, болниците работят на авариен режим: в шест федерални провинции хиляди служители в обществения сектор спряха да работят. Отново става дума за заплащането, научаваме от Spiegel.

В Бремен, Долна Саксония, Северен Рейн - Вестфалия, Бавария, Хесен и Заарланд работниците в обществените учреждения започнаха стачката, ръководени от профсъюза Ver.di. Очаква се по-късно през деня към тях да се присъединят Мекленбург - Предна Померания, Шлезвиг Холщайн и Баден Вюртемберг.

Причината за стачката според Ver.di е провалът на преговорите с общините и Федерацията за възнагражденията в обществените служби. Ver.di иска увеличение с 8% на парите за 1,3 милиона служещи, от тях 160.000 федерални и 1,15 милиона общински.

Работодателите предлагат увеличение на заплатите с 5%. Добавките ще се изплащат на три степени в течение на две години, едновременно с това работното време ще бъде удължено. Ще се въведе и обвързано с постиженията заплащане, настояват онези, които дават парите.

Само че профсъюзите в Германия стават все по-смели и готови на стачни действия, като Ver.di организира предупредителни стачки в периода между 14 и 22 февруари. През този период от болници, детски градини, органи на управление, спестовни каси и служби по чистотата няколко десетки хиляди души ще се включат в протеста. В транспортния сектор предупредителните стачки бяха обявени още отпреди. Преговорите ще бъдат възобновени на 25 февруари.

Говорител на Ver.di е изразил голямата си радост от успешните днес до момента стачни действия. „Акциите протичат много добре", като мотивацията на участниците в протеста била „подчертано голяма".

Работодателите защитават вече отправената си оферта. Исканията на профсъюзите можели да бъдат изпълнени само „на помпи" и представителите на работниците се призовават да модифицират исканията си.

Близкият до работодателите Институт за германска икономика критикува действията на публичните служители. Голяма била опасността от ескалиране на конфликта за заплати както преди две години и можел да се проточи със седмици и месеци.

Исканията на Ver.di за осем процента увеличение не били справедливи: публичният сектор на можел да се похвали със същия ръст на производителността както другите отрасли.

След провала на преговорите във вторник, министърът на вътрешните работи на ФРГ Волфганг Шойбле упрекна Ver.di в липсата на готовност за компромис. Работодателите били направили голяма отстъпка и очевидно профсъюзите не били готови за разумни преговори.

От Организацията на общинските съюзи на работодателите също считат стачката за неправилна. Профсъюзите искали по-скоро да покажат силата си в публичното пространство, отколкото да намерят бързо решение на проблема. Сценарият с предупредителната стачка бил подготвен още преди края на преговорите за заплатите.

От профсъюзите заявяват, че искат да дадат ясен сигнал на работодателите да се размърдат. Шефът на Ver.di Бсирске упреква, че работодателите продължават политиката на загуба на реален доход.

Регионална ръководителка на Ver.di  обяснява: „Тъкмо в здравеопазването през последните години заради изключителното съкращение на работни места работата става все по-трудна и стресова". Искането на работодателите за по-дълъг работен ден е неприемливо: „Това, от което се нуждаем, е повече персонал". Според нея, населението е на страната на обществените служители: „Мнозинството от пациентите подкрепя исканията на нашите колеги".

Брутният месечен доход на музеен служител в западните провинции на Германия се движи в границите 1575 - 1995 евро за 38,5 часа седмичен труд. В източните провинции за 40 работни часа седмично се взима около 50 евро по-малко. Сходно е заплащането и за служителите в детските градини.