След пандемията много американски компании, независимо големи или малки, имат един и същи проблем. Те искат да намерят достатъчно работници, но на пазара на труда има дефицит на квалифициран персонал. Много компании бяха принудени да предлагат по-високи заплати и щедри бонуси, само и само, за да задържат работната си ръка на фона на масовото напускане, на което пазарът на труда в Америка стана свидетел неотдавна. Сега съкращенията нарастват, а работните места намаляват.

Икономиката се забавя и Федералният резерв повишава лихвените проценти с най-бързите темпове от десетилетия. И така, очаква се балансът на силите на пазара на труда трябва да се обърне към работодателите. Колкото и да е странно това не се случва. Все още е невероятно трудно за американските компании да намерят и наемат достатъчно квалифицирани работници за постовете, които те отчаяно се опитват да запълнят. Това показва само едно- властта все още е в ръцете на работниците и огромната промяна, която е в ход на пазара на труда, може да запази тази ситуация завинаги, пише Business Insider.

Промяната има много общо с демографията. Още от бейби бума след Втората световна война, компаниите се радват едва ли не на излишък от работна ръка. Изобилието от потенциални служители ги направи за "еднократна употреба".

Какво да очакваме на пазара на труда до 2050 година?

Какво да очакваме на пазара на труда до 2050 година?

Пандемията преосмисли организацията на трудовата ни дейност и какво да ценим като работници и работодатели

Дойде време, в което поколението на бейби бумърите масово се пенсионира и компаниите изведнъж се оказват без безкраен резерв от кандидати.

"Недостигът на работна ръка, с който се сблъсква икономиката днес, вероятно ще остане и може би ще стане по-сериозен", казва Джей Дентън, главен анализатор в LaborIQ, който предоставя анализ на заплатите на работодателите. Идват времената, в което се очертава вечен недостиг на работна ръка.

Бейби бумът след Втората световна война, стимулира огромна промяна на пазара на труда в САЩ. Икономиката внезапно беше залята от милиони хора, търсещи работа. Населението в трудоспособна възраст е скочило със 17% през 60-те години и с още 19% през следващото десетилетие. С една дума времената са добри за работодателите.

След това обаче медикаменти и легализирането на абортите доведоха до рязък спад на раждаемостта - от 3,7 бебета на жена през 1960 г. до 1,8 бебета десетилетие и половина по-късно. В продължение на няколко десетилетия притокът на жени и имигранти в работната сила поддържаше нивото на работната сила. След като Доналд Тръмп встъпи в длъжност като президент на Щатите, миграцията към САЩ се срина.

Българската икономика търси над 380 000 служители - вашата професия сред тях ли е?

Българската икономика търси над 380 000 служители - вашата професия сред тях ли е?

Кои са експертите, без които не можем

Настъпи и COVID-19, а по време на пандемията недостигът на работна ръка се увеличи. Имиграцията спря, вълната от пенсиониране на бейби бумърите започна сериозно и милиони по-млади по-млади от това поколение решиха да се възползват да се пенсионират рано.

През април нивото на безработица в САЩ спадна до най-ниското си ниво от 1969 г. насам - което означава, че остават малко потенциални служители за наемане. Недостигът тепърва започва.

Бюджетната служба на Конгреса на САЩ предвижда потенциалната работна сила да се разшири с едва 3,6% между 2022 г. и 2031 г.,- една осма от темповете, с които се е увеличавала през 70-те. През следващото десетилетие се очаква този растеж да се забави още - до 2,9%. Това означава, че работодателите са изправени пред десетилетия на стагнация на работната сила.

Какво означава това за работниците?

Навярно ще има по-голяма конкуренция при компаниите за привличане на служители. Като за начало те могат да очакват по-високи заплати: през април средното заплащане за час скача с 4,4% спрямо година по-рано. Според експерти заплатите ще продължат да се покачват над годишните скокове от 2%- нива от преди пандемията.

Работодателите също ще бъдат принудени да предлагат по-добри условия на труд. Така например, за да привлекат повече шофьори някои компании започнаха да разделят маршрутите си на дълги разстояния, позволявайки на шофьорите повече време за почивка.

През следващите години по-младите работници могат да очакват повече повишения, защото по-възрастните мениджъри също се пенсионират. Миналата година изследване сочи, че 29% от мениджърите и 40% от изпълнителните директори - са били на 55 или повече години. На тяхно място идва поколение от по-млади служители, които са се издигнали бързо.

Най-големата платформа за обяви за работа Indeed съкращава хиляди служители

Най-големата платформа за обяви за работа съкращава хиляди служители

Съкращенията засягат 15% от работната сила

Може би най-голямата промяна, предизвикана от недостига на работна ръка, няма да бъде в това кого наемат работодателите. Изправени пред ограничено предлагане, компаниите ще бъдат принудени да наемат онези, които дълго са отбягвали или пренебрегвали. Федералното правителство облекчава изискванията за тестове за наркотици за кандидатите за работа и все повече компании наемат хора с криминални досиета. Компаниите искат и да привлекат майки с малки деца и хора с увреждания и затова правят работните места "по-гъвкави".

Въпреки, че недостигът на работна ръка прави работниците "по-скъпи",не всички фирми са готови да платят. Ето защо, ако компаниите не могат да намерят достатъчно работници на вътрешния пазар, те просто ще търсят в чужбина. Технологични компании вече се ориентират към програмисти от програмисти на места като Латинска Америка например.

Други компании ще се опитат да премахнат изцяло нуждата от работници. Ресторантите започнаха да заменят сървърите със системи за поръчки чрез приложения, а хотелите намаляват нуждата от домакински персонал, като се отказаха от ежедневното почистване на стаи.