Търговският баланс на Европейския съюз е "на плюс" с 40,4 млрд. евро през втората четвърт на 2024 г., но положителното салдо на търговския баланс намалява с бързи темпове - в началото на годината то е било 55,3 млрд. евро. Това става ясно от данните на Евростат.

Причина за промяната е различната динамика на вноса и износа от и към страни извън общността - вносът расте с 3,4% за тримесечие, докато износът почти не се променя (+0,7%).

Търговията между ЕС и Русия падна на най-ниското ниво от 25 години - при България за юни има ръст

Търговията между ЕС и Русия падна на най-ниското ниво от 25 години - при България за юни има ръст

Какви са основните стоки, които страните от ЕС внасят от Русия и изнасят за там

Както отбелязват от статистическата служба на ЕС, вносът раста след цели 6 последователни тримесечия на свиване, а търговски излишък се формира вече цяла година.

Снимка 680167

Източник: Евростат

Най-добре се представя износът спрямо вноса при химикалите и свързаните с тях материали (+59,3 млрд. евро) машините и превозните средства (+56,9 млрд. евро) и храните и напитките (+13,9 млрд. евро). Сериозни дефицити има в енергийната сфера (-88,4 млрд. евро) и необработените материали (-6,3 млрд. евро).

Именно при енергийния износ е най-голям спадът в ЕС - 8,5%, а при машините и превозните средства намалява износът, докато вносът расте. Въпреки всичко това, отбелязват от Евростат, търговските излишъци в различните сфери компенсират дефицита в енергетиката.

За първи път производството на енергията от вятър и слънце изпреварва изкопаемите горива в ЕС

За първи път производството на енергията от вятър и слънце изпреварва изкопаемите горива в ЕС

Спадът на производството на енергия от изкопаеми горива се случи, въпреки че търсенето на електроенергия се повиши с 0,7%

В момента енергийните доставки за ЕС са най-вече от САЩ, Норвегия и Великобритания - Русия отпада от челната тройка, а само при скандинавската страна има повишение от началото на годината.

По отношение на външните партньори, най-много внос има от Китай, следван от САЩ, Великобритания, Швейцария и Турция. При 3 от петте страни имаме свиване на годишна база, но делът на Вашингтон и Анкара расте.

Европейският износ за САЩ и Швейцария расте, докато този към Китай и Турция спада.