За състоянието на горското богатство в една от в най-красивите части на Стара планина разговаряме с директора на Държавното горско стопанство – Габрово инж. Тони Тодорова
Инж. Тодорова, възстанови ли се вече богата горска растителност в района след ураганното бедствие през 2013 година?
Рано е да се каже, че гората в района вече е възстановена. На този етап е направено залесяване на площ от 300 дка с фиданки от цер, зимен дъб, сребролистна липа и явор. Дейностите са осъществиха чрез проект по мярка 226 "Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности" от Програмата за развитие на селските райони. 242 600 лева е европейското финансиране, а 30 793 лева – със средства на ТП „Държавно горско стопанство – Габрово”.
Залесяването ли е основен приорет, разкажете повече за резултатите от вашата дейност?
Приоритет в работата на лесовъда е гората сама да се възобнови, със съвсем малка намеса от страна на хората. Това се постига посредством редица от лесовъдски мероприятия, които дават възможност в гората, намираща се в зряла възраст да се появи подраст (определено количество малки фиданки), които да бъдат отгледани и след изсичането на старата гора, на нейно място да има не гола, безлесна и открита площ, а млада гора.
Създадената по такъв начин гора е разнородна по възраст и състав, по- здрава и по-малко податлива на природни бедствия и нападения от насекомни вредители.
Европейските фондове и програми станаха основен фактор за развитието на редица стопански сектори. Има ли с какво да се похвалим и какви са проблемите в това отношение във вашата област?
Горските стопанства могат да кандидатстват за европейско финансиране само по Програмата за развитието на селските райони. Като цяло процедурата е доста тромава, свързана с попълването на много документи. Някои от изискванията в нормативната уредба не са съобразени с реалностите в горския сектор, но се надяваме, че през новия програмен период това ще бъде изчистено.
На фона на все по-ясно очертаващите се климатични промени и въпреки трудностите, европейското финансиране за българската гора ще има все по-голямо значение в бъдеще.