Президентът на Токийската фондова борса (TSE) призна, че Япония в културно отношение не е готова за суровия капитализъм в западен стил, пише Times. За да може Токио да възвърне значението си на световен финансов център, са нужни наистина решителни стъпки.

Учудващо искрените отговори на Атсуши Саито идват в момент, когато чуждестранните инвеститори започват все по-основателно да се притесняват за бъдещето на фондовия пазар в Токио - единствената голяма борса в света, която тази година ще завърши на отрицателна територия.

Опитите на чуждестранните фондове да провокират промяна в нагласите към акционерите са се провалили. Така че Саито има основания да говори за „много сериозен културен проблем".

През 2007 г. корпоративна Япония въведе фактически непреодолими бариери за чуждестранното поглъщане на компании, което доведе до обезсилване на пазара.

Някои по-активни мениджъри на фондове се опитваха да настояват за по-солидна защита на интересите на акционерите в японските бордове на компании - опитът им не успя.

Саито обяснява: "В Япония има идея, че корпорациите не трябва да преследват само максимизация на печалбите, но и да работят за своите служители и за обществото като цяло. Тази гледна точка в нашето общество е широко приета, така че е трудно да се наложи идеята, че компаниите се притежават от техните акционери".

Имаше сериозни критики за ниските стандарти на управление на японската корпоративна сцена. Чувствителна финансова информация се процежда навън, в списъците на акционерите на много привидно независими компании се включват значителни дялове от компаниите - майки, малко бордове имат външни директори.

Обяснението според Саито е просто: TSE е технически регулатор и има желание да промени поведението на тези компании, но на практика няма силата.

Особено притеснителна е темата за кръстосаната собственост на акциите. Типичен пример е Nippon Steel, който се бои от намесата на някой голям играч като например Arcelor Mittal и е изградил мрежа от дялови участия с клиенти и дори конкуренти в бранша.

Предвид важността на Nippon Steel като японски шампион, според Саито да се атакува стратегията на Акио Мимура, президент на Nippon Steel, ще е „много смело".