Този мрачен доклад може да накара централната банка да преразгледа позицията изложена в доклада преди шест месеца, че лихвата от 0.5% в страната постепенно може да се повиши до по-нормално равнище. Според повечето анализатори, не трябва да се очаква до края на годината увеличение на лихвите от BOJ.
В публикувания днес доклад се заявява, че перспективите за икономическата активност и цените са изключително несигурни и не е уместно да се предопределя посоката на бъдещата монетарна политика. По-рано през деня, бордът на BOJ единодушно гласува за запазване на лихвата на най-ниското в Г7 равнище от 0.5%.
Гуверньорът на BOJ Масааки Ширакава твърди, че доскоро централната банка е била на пътя към постепенно „изравняване" на лихвените нива, но икономиката се забавя, а рискът от криза се нараства, затова банката иска да запази гъвкавостта в решенията си.
Според Ширакава, трите главни фактора за икономически ръст са: производство, корпоративни печалби, потребителски разходи. Сега в Япония и трите отслабват.
Правителствени данни публикувани в сряда показват, че промишленото производство през март се понижава с темп най-нисък от януари 2001 г., намалявайки с 3.1% на месечна база след претеглянето на сезонните колебания.
Освен това цените на търговските стоки ще останат близко до исторически най-високите си стойности. За икономическото забавяне на Япония най-често се обвиняват високите цени на енергията и материалите.
Очакванията на BoJ са за инфлация от 1.1% тази година. Икономическият ръст през 2008 г. според прогнозите ще е 1.5%, докато преди шест месеца очакванията бяха за 2.1% нарастване на БВП. За следващата фискална година бордът очаква реален ръст на БВП от 1.7% и индекс на потребителските цени от 1.0%.
Според стратег на Nikko Citigroup, сегашният доклад не означава друго, освен че банката ще запази непроменени лихвените си нива до средата на следващата година. Специалист по икономиката на Япония от Bank of America посочва срок април 2009 г. Въпреки по-високата от очакваното инфлация, думите в доклада са били внимателно подбрани, вероятно за да не се насърчава нежелано очакване за по-високи лихви.
Докладът на японската централна банка твърди също така, че темпът на икономическия ръст в страната се забавя. Инвестициите в жилища и бизнес инвестициите са били по-слаби от очакваното, докато износът е бил по-силен, по сравнение с периода преди шест месеца. Несигурността какво ще стане с другите световни икономики представлява главната заплаха за Япония.