Стойността на издръжката на живот през четвъртото тримесечие на 2014 г. е в размер на 561.88 лв. на човек от четиричленно домакинство. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, който представи изследването на екипа на синдикалната организация. То се явява единствената алтернатива на проучванията на Националния статистически институт.
Спрямо третото тримесечие показателят е нараснал с 0.60 лв. или 0.1%, спрямо края на 2013 г. издръжката на живот във финансово отношение струва с 0.6% по-малко.
На годишна база това е първото намаление от началото на провеждането на изследването или от 25 години насам.
Основната причина за намаляване стойността на издръжката на живот е понижението на петрола и други енергийните ресурси. В потребителската кошница през четвъртото тримесечие се отбелязва силен ръст на цените на плодовете и зеленчуците с 4.8%, като той е нормален предвид това, че през четвъртото тримесечие на годината обикновено заради сезона се ограничава предлагането на този клас стоки.
С най-голям спад през четвъртото тримесечие се отличава цената на подовете от консерви с 7.6%, следвана от цената на олиото с 3.4%.
За да покрива задължителните си разходи за образование, здравеопазване, жилище и да се храни съобразно необходимите норми месечните доходи на посочените по-горе семейство са необходими 2247 лв. С тази сума може да се живее по българските стандарти "прилично", каза още Димитров.
Основният проблем за втора поредна годна продължава да е дефлацията, т.е свитото потребление. В тази връзка КНСБ е инициирала среща с над 40 участници от академичните среди, европейски експерти и представители на посолството на Япония у нас. Отбелязваме, че Япония е една от страните които през годините е имала хронична дефлация.
В момента 25.8% от населението или около 1.9 млн. души живеят със средства под прага на бедността от 251 лв. на човек от домакинството. Спрямо последното тримесечие процентът на делът на тази група е нараснал с 0.6 процентни пункта.
Хората с доход на член от домакинството от 251 лв. до нивото на минималната работна заплата за 2013 от 340 лв. е 52.3%. Като тук се включва и предната група. Така близо 3.8 млн. души у нас преживяват с доход на лице от домакинства до нивото на минималната работна заплата.
Хората с доход от 341 лв. до 562 лв. са 28.4%. Така 80% от населението живее с доход под необходимия за издръжка под прага от 561.88 лв.
Домакинства, които имат доход на човек над 562 са едва 19.3 %.
Какво може да с е направи за да се преодолее дефлационната спирала? Президентът на КНСБ заяви, че на първо място трябва да се използва на максимален обем бюджетния дефицит от 3%. Втората мярка е стартиращата програма за саниране на жилища. Тя предлага за 1 година да се налеят 1 млрд. лв. в икономиката и така да се увеличи паричната маса в населението.
Друга мярка е повишаването на минималната работна заплата, както и въвеждането на необлагаем минимум. Реформите които са необходими в железопътния и водния сектор и съпътстващите ги строително монтажни работи също може да се генератор на заетост а от там и на увеличаване доходите на населението.