Министърът на икономиката Драгомир Стойнев представи доклад за енергетиката в пленарната зала на Народното събрание. Той започна с констатацията, че страната ни много прибързано и ударно е достигнала до това 15% от потребената електроенергия да е произведена от ВЕИ, като това е трябвало да стане постепенно до 2020 г., за когато целите са 16% от консумираната електроенергия да е произведена от ВЕИ.

Компетентните органи вече са се самосезирали по повод проведени търгове за продажба на електроенергия от АЕЦ „Козлодуй".

За периода 2011-2012 г. е продавана електроенергия от атомната централна на нереални ниски цени при клаузи, нарушаващи правилата на свободния пазар.

В тази връзка от 3 декември 2012 г. е започнала наказателна процедура от ЕК, която може да доведе до това, че 10% от приходите на Българския енергиен холдинг да бъдат отнети като глоба.

Стойнев посочи, че е имало случай ръководството на АЕЦ „Козлодуй" да сключи договор за продажба на електроенергия с участник в търга, предложил по-ниска цена от другите участници.

В изказването си пред депутатите Стойнев посочи актуалното състояние на проектите за газови връзки. В момента всичките планирани газопроводи - с Румъния, Сърбия, Гърция и Турция не са физически реализирани.

В най-напреднала фаза е газовата връзка с Румъния, по която има забавяне от 6 месеца. Проблемът там е, че тя на този етап не е реверсивна и така по нея няма да може да се получават доставки на газ от Румъния.
Газовата връзка с Турция е на идеен етап. По отношение на газопровода с Гърция то се предвижда той да е готов до 2015 г., но през първите четири години е вероятно да не тече природен газ по него.

Има неглижиране на интересите на държавните предприятия в енергетиката, каза още от трибуната Стойнев. 100 млн. лв. са загубите на НЕК. От 2009 до юни 2013 г. задълженията на АЕЦ „Козлодуй" се увеличават със 143 млн. лева. Общите задължения на централата са над 800 млн. лева.

Съществена загуба има и в „Булгаргаз". Към юни 2013 г. загубите на „Булгаргаз" са се увеличили с 207 млн. лева.

Стана ясно, че министърът на икономиката ще разполага с 3 месеца, за да представи задълбочен анализ за състоянието на енергетиката, а след 9 месеца Министерски съвет ще трябва да внесе нова цялостна стратегия за сектор електроенергетика.

Преди това - в срок до 6 месеца, тя трябва да бъде разработена от Министерството на икономиката.

Това се предлага в проекторешение на комисията по енергетика, внесено в пленарна зала и представено от председателя на комисията Рамадан Аталай.

Анализът ще се спре върху проблемите, свързани с производството, преноса и разпределението на електроенергия у нас. Ще бъдат разгледани и дългосрочните договори, които НЕК е сключила с производителите на електроенергия, както и проектите на дружеството, свързани с изграждането на нови електрогенерационни мощности.

Проблемите в топлоснабдяването също ще са обект на анализа, като там ще се оценява и т.нар кръстосано субсидиране, което се получава, когато топлофикациите произвеждат ток и с приходите от това плащат за доставения им природен газ.