Индексът на цените на храните в света, изчисляван от експерти на Организацията за земеделие и прехрана (FAO) през октомври се повиши за пети пореден месец. Този път ръстът е с 3,1% до 100,9 пункта, се посочва в съобщение на агенцията към ООН.

Показателят отразяващ месечните промени в котировките на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и захарта. Индексът достигна максималната си стойност от януари насам и вече е с 6% над нивото от октомври 2019 година, припомня sinor.bg.

Подиндексът за цените на зърнените култури е със сериозна заслуга за поскъпването, след като скочи със 7,2% спрямо септември до 111,6 пункта. Основна движеща сила тук бе пшеницата, тъй като активното търсене дойде в момент на свиване на предлагането ѝ, а неблагоприятните метеорологични условия в Аржентина и запазващият се недостиг на валежи, който се отразява зле на състоянието на засятата през есента пшеница в общирни райони на Европа, Северна Америка и Черноморския регион, допълнително стимулириха вносителите.

Цените на царевицата пък достигнаха върхови стойности за последните 6 години главно заради активните покупки от Китай и рязкото свиване на доставките от Бразилия и Украйна.

Котировките за ориза обаче паднаха до минималното си ниво за последните 7 месеца на фона на започналото прибиране на реколтата в Азия.

При растителните масла повишението на цените е доста по-скромно, като поскъпването е от 1,8% до 106,4 пункта. Това обаче е най-високият показател за последните 9 месеца. "Запазването на високите стойности на този индекс отразява най-вече високите цени на палмовото и соевото масло", посочват експертите на FAO. Котировките на палмовото масло на международните борси растат за пети пореден месец заради неблагоприятните прогнози за производството в основните износители и активното търсене в света.

Подиндексът за цените на млечните продукти отчита ръст от 2,2% спрямо септември до 104,4 пункта. И тук повишението е за пети пореден месец, като той вече е с 3,5% над стойността си от октомври 2019 г. Експертите на FAO отбелязват, че най-много са поскъпнали сирената, а по-слабо - сухото пълномаслено и обезмаслено мляко, както и маслото.

Единственото понижение през октомври е при месните продукти, при това само с 0,5% до 90,7 пункта. Спадът продължава от януари насам и вече е с 10,7% под нивото си от октомври 2019 г. Понижаването на цените на свинското се дължи и на забраната за внос от Германия в Китай, на говеждото - заради слабото търсене в САЩ на фона на нарасналите доставки от Южна Америка. Поевтиняването на пилешкото месо пък е следствие от свиването на покупките от международните борси на Китай и Саудитска Арабия. Овчето месо обаче поскъпна в обстановка на устойчиво вътрешно търсене и недостатъчното предлагане за износ, особено от Австралия.

От съществено значение за повишаването на общия индекс има захарта, повишил се през октомври със 7,6% до 85 пункта. "Този ръст отразява най-вече очакванията за свиването на произвежданите количества захар както в Бразилия, така и в Индия - двете най-големи производителки на захар - заради падналите валежи под средните стойности", коментират от организацията. Оттам подчертават също, че цените на захарта са били доста нестабилни заради неяснотата на пазарите на петрол и колебанията на обменния курс на бразилския реал спрямо долара.