Европейската банка за възстановяване и развитие публикува годишния си икономически отчет миналата седмица, който отбелязва, че средния ръст на БВП в 29-те държави, които покрива ще е 6.2% през 2006 г., в сравнение с 5.7% през 2005 г.
Както знаем от националния фолклор, много хубаво не е на хубаво. Големият въпрос тук е: Защо новите демократични държави не се занимават с фундаментални проблеми сега, когато Западните страни имат огромен интерес да инвестират в тях? Инфлацията е прекалено висока, публичните финанси не са на ниво, а реформите вървят бавно. Следващата голяма цел на новите и бъдещи членове на ЕС-приемането на еврото, изглежда че се отдалечава в бъдещето.
В свое проучване Сюзан Шадлър от Международния валутен фонд отбелязва, че лихвените нива по кредитите в страните от Източна Европа са прекалено високи, по-високи от очакваното, имайки в предвид по-голямата им политическа и икономическа несигурност. Нейното обяснение в случая е свързано с „ефектът на ореола", който предоставя ЕС на новите страни.
Пазарите оценяват високо членството на една страна в ЕС, особено пък, когато страната се подготвя да приеме еврото като своя национална валута и така да стане част от Еврозоната. На практика обаче, кандидатите за приемане на европейската монетарна система виждат, че нещата не са толкова прости. Други пък дори не са убедени, че има смисъл от всички тези „главоболия".
До момента единствено Словения от бившия социалистически лагер, успя да покрие тежките критерии за членство в Еврозоната. Словенските граждани ще започнат да пазаруват с евро от 1 януари 2007 г. Литва, която не можа да се класира за Еврозоната, тъй като инфлационното й ниво беше с 0.1% над нормите и Естония смятана за икономически тигър, няма да могат да приемат еврото поне до 2010 г.
Тези две държави вече са с единия крак в Еврозоната, тъй като валутите им в момента са „вързани" за еврото и подкрепени от валутен борд. Цената да бъдеш „полу-член" на Еврозоната крие своите странични рискове, особено невъзможността да изразиш мнението си на заседания на членовете на монетарната комисия.
Някои от икономическите проблеми на екс-комунистическите държави в Европа се задълбочават. Високото ниво на инвестициите в най-бедните държави няма да бъде адекватно посрещнато от личните спестявания на гражданите, което ще доведе до увеличаване на дефицита по текущите им сметки. Икономиката на Естония се развива с темп от 12% на годишна база, а инфлацията ще е около 4.3% до края на годината. С бюджет, който вече е с излишък, ще е много трудно за правителството да смъкне лихвата до исканите от Европа 2.6%.
Други са по-важните затруднения. Хоакин Алмуния, който е икономически и монетарен комисар в ЕС, нахока миналата седмица Унгария, тъй като се очаква да приключи 2006 г. с бюджетен дефицит от ...10.6% от БВП. Според него, прогресът на Унгария към пълноправно членство в Еврозоната е „силно разочароващ".
Унгарците може да си мислят, че ще приемат еврото през 2013 г., като продължават да имат силно желание, но май само на думи. Да не говорим, че прекалено много фирми и домакинства са взели кредити в чуждата валута, тъй като са очаквали членството им да е неизбежно.
В Полша например, нежеланието на обществото да приеме еврото става все по-силно. Много от политиците в управляващата консервативна коалиция, разглеждат единната валута като неприемливо нарушаване на националния суверенитет. Правителството вече е насрочило референдум за еврото през 2010 г.
На теория, Полша няма правото да поставя под съмнение принципите на присъединяване към Еврозоната. Всички нови членове на ЕС трябва да се присъединят към общата монетарна система, веднага след като покрият нужните изисквания. Тук обаче се появява една „вратичка", никъде не е пояснено, колко точно след покриването на критериите една страна трябва да приеме еврото на практика.
Шведите гласуваха против приемането на еврото на референдум през 2003 г., а правителството се оправда пред ЕС, че страната само отлага приемането на новата валута, а не я отхвърля тотално. От Брюксел останаха изключително недоволно от това, но почти нищо не могат да направят в момента.
При всички положения, Полша ще има големи трудности с покриването на критерия за 3% бюджетен дефицит, който е нужен за приемане на еврото. Европейската комисия вече е притеснена от състоянието на полските публични финанси. Когато новия закон за пенсиите влезе в сила през април следващата година, бюджетния дефицит в страната ще се изстреля поне до 4%. През 2008 г. този процент се прогнозира да бъде само пренебрежимо по-нисък. ЕС е недоволен и от неадекватността на финансовото министерство в страната, което смени 6 министъра само за една година.
Третата голяма източно-европейска икономика е Чехия. Въпреки злополучната политика, която води, страната е с най-добри макроикономически показатели от останалите разглеждани до тук. Лихвеното ниво в страната е със 75 базисни пункта (0.75 процентни пункта) по-ниско от това на Еврозоната. Шефът на централната банка на Чехия, за когото често се коментира, че управлява страната с неработещо правителство, говори с позитивизъм за единната валута, докато институцията, която ръководи поддържа смешно ниски лихвени нива. Ако Чехия се присъедини към Еврозоната, това вече няма да е в нейна полза, тъй като ще се наложи лихвата да се коригира нагоре.
Еврозоната ще изисква от Чехия по-силни публични финанси и по-гъвкав пазар на труда. Естествено приемането на Еврото в страната ще е свързано и с политическа воля за реформи и интеграция към най-развитите страни от Европа. „Ако има богаташки клуб, ние искаме да сме в него", обича да казва шефът на Чешката банка.
Ефектът за по-малките икономики от региона, които искат да приемат еврото ще бъде поразителен, за по-големите обаче, нещата са малко по-сложни. Националните валути носят сигурност, но и голяма уязвимост. Западняците започват да се чувстват също така несигурни. Еврозоната май вече си има доста „черни овце" (Италия и Гърция), защо й е да рискува повече? Дори „обидената" Полша и „слабата" Унгария да успеят да покрият изискванията на Еврозоната, остава въпроса, дали пускането им в общата монетарна система ще е добра идея?
Неделчо Съботинов
на 27.11.2006 в 08:43:09 #5Да и двамата сте прави (Свирката, Алибаба), в България всеки се спасява по единично в момента. За съжаление това е така, защото отново българския народ си е виновен. Всеки проявява абсолютна апатия към работата си, живота си, бъдещето на страната си и единствените думи са "В България нищо не става, чужденците искат да ни ограбят, политиците ни са крадци, аз повече нищо няма да пипна в тая страна". Да при това положение няма да има единен народ, няма да имаме истинска държава, а ще сме като разграден довар, където всеки прави каквото си иска. Разберете, че от хората си зависи, а българското племе си е калпаво, няма какво да се лъжим. От моя скромен опит с чужди компании и инвеститори, мога да кажа, че чужденците изобщо не са заблудени какво става в България и що за ненормален народ са българите. Аз работя с тях, но за разлика от циганско-балкнаския мениджмънт, който се изповядва в нашите географски ширини, аз работя по европейски и американски начин. Тогава вече, чужденците виждат, че говорят с равен и няма къде да ходят и да те шантажират, а правите бизнес, много много доходен бизнес. В България нишите са огромни, но постепенно се заемат. Това ми харесва на нашата страна, до скоро нищо не беше развито и където копнехме намирахме златна мина. Това скоро няма да е така, а хората, които реват по форумите, че преди е било по-добре, ще си останат наемни работници на заплата. Това не е лошо, просто моята философия е друга. Със здраве и недейте така негативно. А интересно ми е какво е било по-добре през 1989 г. и защо то свърши. Външния дълг колко беше, нерентабилността на производството какво беше, кредитния рейтинг на страната каква беше, чуждите инвестиции какви бяха? Недейте гледа само цената на хляба, не е само той в живота на разумния човек. Със здраве и дано се вдигне мъглата днес.
alibaba
на 26.11.2006 в 23:33:35 #4Незнам кога ще го достигнем това светло бъдеще, но се оказва че 1989 г. България е била много по-добре икономически като цяло отколкото 2006! Сега повечето фирми са частни (вкл. БТК, част от ВиК, част от Енерго-тата и т.н.) Няма нищо лошо в частната собственост, но стига да не се прекалява с печалбата и монополизма - всички видяхме какво стана с енерготата във Варненско и Пловдивско, големи съкращения на персонал, двойни сметки и некачествен ток. Не може варненското енерго 2005 да е било 4 млн. лева печалба, а след като го приватизираха - 10 млн. лв. загуба! Именно тези процеси са предизвикани от МВФ - те карат правителството да продава печеливши предприятия, парите от това отиват във фискалния резерв, а от този резерв може да се извършват плащания само по външния дълг! А народа все повече страда! А на Съботинов ще му кажа много чуждестранни фирми печелеха и печелят тук инфраструктурни , за модернизация и други проекти! И в 75% от случаите чужденците нищо не разбират от работата, 100 % от работата се върши от български подизпълнители. И чужденците гледат да приберат колкото се може повече пари, не ги интересува дали си вършиш работата качествено или не, ако се издъниш много яко - те гонят, а ако работиш добре, заплатата няма да ти я повишат! Е има и редки изключения! Какво стана със Щрайбах на летище София? Издъниха се, и вместо да платят неустойки поискаха още пари! Много ми е интересно sVirkata откъде знае български, след като не се причислява към Българския Народ, вероятно майка му в циганка, а баща му - турчин! Че в скоро време няма икономически да се оправи България е ясно, засега всеки се справя поеденично, дано след 10-15 години, обстановката да се подобри!
bah
на 26.11.2006 в 15:53:40 #3И двамата сте прави!
Неделчо Съботинов
на 26.11.2006 в 14:26:13 #2Свирка, най-напред искам да ти благодаря, че запази добрия тон на диалога, оценявам го високо. Съгласен съм с теорията ти, че болшинството българи са изключително заспали същество подаващи си задните части на който и да е било без да вкарват грам разум. Бедни били, работа нямало, ами няма след като не я желаят и никой не иска да работи. Много работодатели дават добри пари, хубави осигоровки и отлична работна среда и какво става, ами много просто, българския тарикатлък започва да краде "чорбаджията", нали сме много умни. Интересно ми е как може всеки срещнат на улицата в тази държава да има мнение по абсолютно всички въпроси, като сведенията и фактите са му от жълтите вестници Труд и 24 часа. Защо никой не се съсрдоточава в това, в което е добър, а трябва всички да плюят я правителство, я американци, я руснаци, а сега модата е да се излива помия по адрес на ЕС. Как не го разбраха, че никой няма да дойде и на готово да оправи България, НИКОЙ. Политиците ни били лоши, ами на лош народ лоши политици. Аз винаги съм гласувал, но с ясното съзнание, че ако не съм аз никой няма да ме оправи, ама НИКОЙ. Работя с европейци и американци, виждам там как е, уча се от тях и живея като тях. Живота ми е много по-лесен и приятен, когато намалиш омразата и се съсредоточиш в това в което си най-добър. Хората (клиентите) го оценяват в един момент и ти дръпваш. Исками се, адски много ми се иска всички българи да го проумеят, като по този начин да дръпнем заедно България напред, но се убедих, че българите не желаят да живеят добре, искат си циганската музика, калчицата и дупките по улиците и малките мизерни заплатки. Ето за това спрях да убеждавам хора как да печелят и да живеят щастливо, хората мразят да им бъдат отваряни очите, казват ти да излезеш от упойката или да си изпиеш хапчето. Знаеш ли кое е най-хубвото в цялата история? Това, че след тези думи те си остават същите изгубени души, а аз се променям. Променям се към по-добро, почвам да желая да дърпам още повече и да работя още по силни, мозъка ми почва да щрака по-бързо и да чукам на дърво до сега успявам. Не можем всички да сме добре, най-малкото защото много от булгарите не го желаят....истински. Приятен ден, надявам с в Канада времето да е също така хубаво както в София в момента.
Неделчо Съботинов
на 26.11.2006 в 12:26:49 #1Добре, разбирам че си отчаян от ненамирането на "светлото бъдеще", разбирам и негативизма ти отпревен този път не към Съветския, а към Европейския съюз. Само едно не разбирам, след като нищо не става в Булгаристан (ти така наричаш моята родина България), кажи какво ни остава. Ми дай да продаваме всичко тук и да затваряме и да бягаме. Дай да плюем на 1300 г. история, да теглим една майна на национален дух, култура и достойнство и да се изгубим по света. Това е най-лесно, но това което ти проповядваш е пораженческа стратегия. Много сънародници го направиха вече, кои за добро кои за лошо. Всеки сам определя бъдещето си. Живеем слава богу в свободна държава с връзки с целия свят, всеки предприемчив, умен и кадърен българин можеи сега и след месец да постигне добър живот тук в България. Стига сме ревали и оплаквали, стига сме търсили конспирации и под вола теле. Работа, мисъл и предприемачество, това е което дърпа "глупавите американци и европейци" напред. Многото умуване и плюене по стар балкански обичай ни води до 54 години ненамиране на "светлото бъдеще". Разберете, че от вас си зависи. Приятен и слънчев неделен ден на всички!