Източна Европа и по-конкретно сегментът на изнесените услуги може да се окаже един от печелившите след отминаване на коронакризата. Това смятат експертите от Виенския институт за международни икономически изследвания (wiiw).
В уебинар в сряда заместник-директорът на института Ричард Гривесон коментира, че компаниите от страни, като Германия, няма да инвестират така активно в Китай и в други части на Европа в периода след епидемията.
"Въпреки това те ще търсят възможности да намерят подходящи локации, които да им предлагат по-ниски разходи. Вземете тези две неща заедно и това е добра новина за производствения сектор в Централна и Източна Европа, основно Чехия, Унгария, Полша, Словакия и Румъния и за услугите в Балтийските страни", коментира той.
По неговите думи не може да се очаква, че тази промяна в поведението на инвеститорите ще стане в рамките на една, две години, но ще бъде ясна тенденция в средващото десетилетие. По думите на Гривесон те ще търсят възможности основно в изнесените услуги в производствения и в ИТ сектора.
Що се отнася до по-краткосрочния ефект на коронакризата върху региона, от wiiw прогнозират, че спадът на растежа в страните от ЦИЕ ще бъде по-тежък от този по време на финансовата криза от 2009 година.
Експертите очакват, че реалният БВП в региона ще се свие с 6,1% през 2020 година при намаление от 5,6% през 2009 година. Това означава, че 2020 година ще бъде най-тежката година за Източна Европа от началотона 90-те години насам. Заедно с това възстановяването ще бъде бавно - с около 2,8% ръст през 2021 година в сравнениес такъв от 4,4% през 2010 година.
Според прогнозата най-засегната ще бъде Хърватия - със спад от 11 на сто, следвана от Словения и Словакия със съответно 9,5 и 9 на сто. Основната причина за контракциите на БВП там е натискът върху туризма и износа.
Philosopher
на 11.05.2020 в 15:34:30 #2Малоумен имбецил си ти, драги.
Боже, колко прости хора има?!
Статията е интересна. Има резон.
coment
на 08.05.2020 в 06:49:20 #1При тая умишлено провокирана криза с цел точно рухване на икономиките,дебелият може и да отслабне,а слабият едва ли да се спаси от смърт.Но в ролята на слабия са източно—европейските тъй наречени икономики,а в същност една колониална периферия на западните монополи с тук таме мърдащи клонове от техните гиганти,които разбира се първи ще бъдат жертвани за да се спасят гигантите.А не тука по либерастки да се говори точно обратното на това което предстои.Но либерастките кръгове и обслужващите ги джурналя до такава степен са повярвали в насажданите им мантри от десетилетия,че отдавна са загубили и грам възможност за оценка на реалността,което важи и с пълна сила за стадото,наденало намордници и подчиняващо се мазохистично на мерките по измислените опастности,с което пък се доказва,че тази спецоперация почти е изпълнила целта си—първата стъпка по пътя на електронно банковия концлагер е твърде успешна и даже посрещната с одобрение и радост от въпросното обезмозъчено до животни стадо.....