В четвъртък Европейската централна банка обяви „пълна със стероиди” програма за стимули в опит да даде тласък на европейската икономика. В отговор фондовите пазари на Стария континент рязко се покачиха. В рамките на час обаче почти всички европейски индекси „отидоха на юг” и скоро след това бяха на червено.

ЕЦБ свали основната лихва до рекордните 0%
Обновена

ЕЦБ свали основната лихва до рекордните 0%

Банката увеличава изкупуването на облигации

Изглежда сякаш инвеститорите са спрели да вярват, че централните банки разполагат с необходимите инструменти, за да обръщат икономиките.

„Разбирам първоначалната еуфория на пазара... но много силно се съмнявам в нейната продължителност”, обяснява пред CNNMonеy Питър Бууквар, главен пазарен анализатор в Lindsey Group.

Може би причината е в това, че инвеститорите осъзнават, че агресивните действия на централните банки вече наистина не могат да постигат целите им. Ходовете, които някога караха пазарните тенденции да вървят нагоре, вече оказват слабо влияние.

Какво означава решението на ЕЦБ за банките?

Какво означава решението на ЕЦБ за банките?

Обясняват експертите

Всъщност вложителите напоследък не одобряват мерките на централните банки.

През януари Централната банка на Япония изненада всички, като въведе отрицателни лихвени проценти с цел да създаде търсене в икономиката на страната. Основният борсов индекс Nikkei 225 се повиши веднага. А йената поевтиня спрямо долара заради надеждите, че този ход ще стимулира износа.

Централната банка на Япония изненада с отрицателни лихви

Централната банка на Япония изненада с отрицателни лихви

В опит да съживи икономиката на страната

Шест седмици по-късно обаче бенчмарковият японски индекс е надолу, а валутата на страната увеличи стойността си спрямо долара.

„Пазарите не се вдигат с отрицателните лихвени проценти. Причината е, че те са лоши за банковата система”, посочи милиардерът и инвеститор Джеф Гундлах.

ЕЦБ въведе отрицателни лихвени проценти за първи път на 5 юни 2014 г. Оттогава европейският индекс Stoxx 50 е намалял с 5 на сто. Германският индекс DAX и френският CAC също са на по-ниски нива.

Федералният резерв на САЩ бе първата централна банка, която агресивно използва монетарната политика, за да стимулира икономиката. Институцията оряза лихвите до нула през 2008 г. и започна солидна програма за изкупуване на облигации, позната като количествени облекчения.

Първоначално тази мярка не даде огромен тласък на пазарите. При първия кръг количествени облекчения между декември 2008 г. и ноември 2010 г., когато купи облигации и ипотеки, индексът S&P 500 скочи с 33 на сто. Пазарът не се вдигна много през втората серия количествени облекчения, но отбеляза значително повишение през третата.

Сега централните банки откриват, че не могат да развълнуват пазарите дори за няколко часа.