В надпреварата за привличане на компании, които търсят алтернативи заради търговската война между САЩ и Китай, Виетнам има много предимства пред конкурентите си.

Виетнам бе класирана от Natixis на първо място сред седем развиващи се азиатски икономики като дестинации за производство на база на демографските данни, заплатите и разходите за електроенергия, класирането в Doing Business и ниво на развитие на логистиката, както и производството като дял от общите преки чуждестранни инвестиции, пише Bloomberg.

"Виетнам е готова да улови част от световния пазарен дял на Китай в трудоемкото производство", казва Трнх Нгуен, старши икономист в Natixis в Хонг Конг. "Това е ясният победител от търговската война".

Снимка 394800

Източник: Bloomberg

Премиерът на Виетнам Нгуен Тан Зунг се възползва от напрежението в глобалната търговия, за да даде тласък на националния профил като производствен и експортен център, продавайки всичко от обувки до смартфони. Търговията възлиза на около 200% от брутния вътрешен продукт - повече от която и да е държава в Азия освен Сингапур.

Ето един поглед към това, което прави Виетнам привлекателна за чуждестранните инвеститори:

Евтин е

Заетите в производството във Виетнам получават средно 216 долара на месец, по-малко от половината от това, което получават заетите в същия сектор в Китай. Благодарение на държавните субсидии електроенергията също е по-евтина на 7 американски цента на киловат час, в сравнение с 10 цента за Индонезия и 19 цента за Филипините, според данни на GlobalPetrolPrices.com от юни.

Виетнам има и една от най-големите работни сили в Югоизточна Азия - 57,5 ​​милиона души. В сравнение с 15,4 милиона за Малайзия и 44,6 милиона за Филипините, според Световната банка.

Сделки, инвестиции

Виетнамските комунистически лидери са се придържали към сделки за свободна търговия с Южна Корея и Европа и се присъединиха към 10 други държави през март при подписването на Транстихоокеанско споразумение за свободна търговия.

Търговско споразумение с ЕС беше сключено през юни, което премахва почти всички мита. В Югоизточна Азия единствено Сингапур има подобно споразумение с ЕС.

Правителството също така улеснява чуждестранните инвеститори да правят бизнес с предложен закон за ценните книжа, който да позволява 100% чуждестранна собственост на публични дружества, с изключение на тези в някои сектори като банковия сектор и телекомуникациите.

Преките чуждестранни инвестиции се повишават, като правителството очаква изплатените ПЧИ да достигнат рекордните 18 милиарда долара тази година.

География

Близостта на Виетнам с Китай също добавя към неговата привлекателност. Двете имат обща сухоземна граница, в сравнение с държави като Индонезия, Филипините и Малайзия, които са много по-далеч.

Китайските компании, които се нуждаят от суровини или компоненти на стоки от САЩ, ще доставят по-лесно тези стоки през Виетнам. Виетнам е най-големият търговски партньор на Китай в Югоизточна Азия, двете държави стават по-важни една за друга в производствените си линии.

Стабилност

Виетнам се гордее с една от най-бързо развиващите се икономики в света, която се очаква да се увеличи с около 7% тази година. Националната валута е сравнително стабилна през 2018 г. в сравнение с други валути в Азия, като рупията в Индия, които претърпяха големи спадове.

"Силният икономически растеж и политическата стабилност са много важни за инвеститорите", заяви Тони Фостър, управляващият партньор за Виетнам на адвокатската кантора Freshfields Bruckhaus в Ханой.

Националната валута на Виетнам ще остане сравнително стабилна в близко бъдеще, според Fitch Solutions Macro Research, част от Fitch Group, заради подкрепата от силния приток на ПЧИ и производството.