Енергийният сектор в Европа е изключително небалансиран заради това, че разчита прекалено много на ВЕИ мощности като соларни панели и ветрогенератори, а не притежава нужните балансиращи мощности. Това от своя страна е рецепта за цикличност в кризите по подобие на тази, която наблюдаваме през настоящата зима.

Това каза в интервю за News.bg енергийният експерт Васко Начев.

Има обаче и добри новини - напълно реални са очакванията за спад на цената на тока през следващата година, поне временно, каквато прогноза даде и преди дни енергийният министър Александър Николов.

"Дали точно през пролетта или малко по-късно, със сигурност цената на електроенергията в Европа ще спадне. Но този спад няма да е траен, защото ВЕИ секторът е изключително неустойчив - когато има много вятър и слънце например можем да достигнем до отрицателни стойности, но това не е трайно", каза Начев.

От 1,5 до 2 млрд. лева компенсации за ток и газ дава държавата

От 1,5 до 2 млрд. лева компенсации за ток и газ дава държавата

Средствата ще се осигурят от Фонда за сигурност на енергийната система

"Изграждането на балансиращи мощности не става от днес за утре, а отнема години. Т.е. следващите няколко години ще имаме подобни ситуации всяка зима", прогнозира той.

Решението в дългосрочен план, смята експертът, не се крие обаче в строеж на грандомански проекти като ВЕЦ на река Дунав, каквито идеи се прокраднаха от представители на новата власт, или пък строеж на АЕЦ "Белене". "Нужна е децентрализация на първо място. Мегапроекти биха тласнали страната ни в тежка икономическа криза. Докато децентрализацията би спомогнала енергийната ни система да стане изключително по-гъвкава."

Начев не спести и критики по отношение на безпрецедентното решение на парламента от средата на декември да наложи мораториум на цената на електроенергията за бита, като остави цените непроменени до края на март. "Срам за българския парламентаризъм. Този тип действия никога не означават нищо добро. Единствено задълбочаване на кризата и отнемане на възможността за предприемане на действия в положителна посока."

Васил Велев за цените на тока: С мораториум или решение на парламента не става

Васил Велев за цените на тока: С мораториум или решение на парламента не става

Според него трябва да се действа, докато има екстремни цени

Припомняме, че ден след като кабинетът "Петков" встъпи длъжност, Комисията за енергийно и водно регулирани излезе с предложенията си за повишаване на цените на енергоресурсите от 1 януари догодина, като конкретно за тока планираният скок бе 11,5%.

Подобен скок обаче е напълно резонен и дори максимално ниският възможен с оглед безпрецедентно високите цени на свободния пазар, смята Васко Начев. "В интерес на истината КЕВР направи всичко възможно, за да бъдат максимално ниски покачвания. Ако трябваше те да се случат реално, процентите щяха да са много по-високи."

Сериозен спад на цената на тока от пролетта

Сериозен спад на цената на тока от пролетта

След март ефективността на производството на електроенергия от слънце нараства значително