Енергийният сектор в Европа е изключително небалансиран заради това, че разчита прекалено много на ВЕИ мощности като соларни панели и ветрогенератори, а не притежава нужните балансиращи мощности. Това от своя страна е рецепта за цикличност в кризите по подобие на тази, която наблюдаваме през настоящата зима.
Това каза в интервю за News.bg енергийният експерт Васко Начев.
Има обаче и добри новини - напълно реални са очакванията за спад на цената на тока през следващата година, поне временно, каквато прогноза даде и преди дни енергийният министър Александър Николов.
"Дали точно през пролетта или малко по-късно, със сигурност цената на електроенергията в Европа ще спадне. Но този спад няма да е траен, защото ВЕИ секторът е изключително неустойчив - когато има много вятър и слънце например можем да достигнем до отрицателни стойности, но това не е трайно", каза Начев.
"Изграждането на балансиращи мощности не става от днес за утре, а отнема години. Т.е. следващите няколко години ще имаме подобни ситуации всяка зима", прогнозира той.
Решението в дългосрочен план, смята експертът, не се крие обаче в строеж на грандомански проекти като ВЕЦ на река Дунав, каквито идеи се прокраднаха от представители на новата власт, или пък строеж на АЕЦ "Белене". "Нужна е децентрализация на първо място. Мегапроекти биха тласнали страната ни в тежка икономическа криза. Докато децентрализацията би спомогнала енергийната ни система да стане изключително по-гъвкава."
Начев не спести и критики по отношение на безпрецедентното решение на парламента от средата на декември да наложи мораториум на цената на електроенергията за бита, като остави цените непроменени до края на март. "Срам за българския парламентаризъм. Този тип действия никога не означават нищо добро. Единствено задълбочаване на кризата и отнемане на възможността за предприемане на действия в положителна посока."
Припомняме, че ден след като кабинетът "Петков" встъпи длъжност, Комисията за енергийно и водно регулирани излезе с предложенията си за повишаване на цените на енергоресурсите от 1 януари догодина, като конкретно за тока планираният скок бе 11,5%.
Подобен скок обаче е напълно резонен и дори максимално ниският възможен с оглед безпрецедентно високите цени на свободния пазар, смята Васко Начев. "В интерес на истината КЕВР направи всичко възможно, за да бъдат максимално ниски покачвания. Ако трябваше те да се случат реално, процентите щяха да са много по-високи."
Бай Мангал
на 27.12.2021 в 18:11:08 #7Пидeрaско, тъй като си форумния олигoфpeнd, специално за Теб, ще направя "разбор", тоест пояснения на "словоизлиянията" Ти : - Ползваната електроенергия в Европа ще се увеличава. Съответно без предлагане, цената ще се вдига. Абсолютно вярно И кво?! Европа започна затваряне на ядрените мощности, първо- за да си продава "тока", и второ заради" екологичните проблеми" ( дори преди няколко дни, пак не одобри ха атомната енергия, като ЗЕЛЕНА! "Плановете за завършване на новия АЕЦ" Тъпаko,за какво Ти е нова АЕЦ, когато вече имаш такава с цялата инфраструктура?! Кво, няма място за още два реактора "Когато имаш ядрени мощности, имаш лостове да влияеш на цената на българския пазар" Ти глупав ли си или да - говорим за Европейски енергиен пазар "Защото освен да изнасяш, ще можеш да си запазиш и за вътрешния пазар. Когато Европа се дави от високите цени, не е много ок да тръгнеш да се давиш и ти .. от солидарност" Усещам се, че ако е х_й, да Ти го " набие" човек, а то акъл - sorry
Бай Мангал
на 27.12.2021 в 15:54:24 #6https://money.bg/politics/pribaltika-moli-rusiya-da-ya-spasi-ot-studa.html?amp=true Една интересна статия, показваща: - Част от възникването енергийните проблеми на Европа - Простотията почивен ден нема - За простотията Апчета няма
Бай Мангал
на 27.12.2021 в 15:41:38 #5До #4: Бля, бля.бля...... Ако - акото мирише и цапа гащите! Държавната "Марица" до скоро не работеше, а "американските" ще ги спреш, ама друг път! И за какво Ти е Белене, като вече имаш изградена и работеща АЕЦ с цялата инфраструктура! Или: да "строшим допълнително някой и друг милиард" До #5: Знаеш ли кой ни спира да изграждаме нови мощности?! Да дам жокер или сам ще се сетиш! И основното в цяла статия е, че дори утре да заработят двата реактора (независимо дали в Белене или Козлодуй, цената на тока пак ще е същата - тя и сега държавата дотира увеличението, тоест мести пари от единия "джоб" в другия, без да търси решение
chafeto
на 27.12.2021 в 14:13:49 #4Бай Мангал Предвид на това, че виждаме напредваща електрификация на обществения транспорт и особено предстоящата такава и при личните МПС, а и не само в транспорта, изграждането на нови атомни мощности, колкото и висока да е цената, е наложително и в по-дългосрочна перспектива е правилното решение.Защото консумацията, която и сега постоянно се покачва, би скочила до нива, които до сега не сме виждали. И всичко това на фона на закриване на въглищни централи. Освен това в Белене имаме готова площадка и два реактора, които са си наши, платени. И ако на фона на гореспоменатите тенденции ги погребем, значи наистина за нищо не ставаме и логично гаснем. Друг въпрос, който като че ли се игнорира е дали ще издържи наличната електропреносна мрежа. А енергийната политика на Европа е друг въпрос, но пък и това е нещо, подлежащо на корекции. Друга тема са и несъсдържателните глупости на такива като Мартин Димитров, който ни убеждава, че ни трябвали само интелигентни системи за пестене, които иначе сами по себе си са нещо хубаво.
georgi-zapryanov-4jBYYq2A
на 27.12.2021 в 13:44:29 #3До номер 1: Защото ако работеше Белене въглищните централи можеше вече да ги затварянме, а не да се превръщаме в сметището на Европа да им горим боклуците. Също така при днешните цени на електроенергията можеше и да изкара държавата някой лев. Не е като да нямаме нужда.
Бай Мангал
на 27.12.2021 в 13:26:45 #2Пе..ераско, и с, и без Белене няма да стане: 1. Защо Ти е Белене, като имаш изградена и работеща инфраструктурата в Козлодуй! 2. И три АЕЦ-а да имаме, при тази енергийна политика на Европа, пак такава ще е цената на тока
Бай Мангал
на 27.12.2021 в 09:20:19 #1Май единствената разлика между "новите" и "старите": тоз "експерт", енергийното недоразумение, опс - министър и Нушето (Т. Николова), е че тия "светила" на енергетиката, са си повярвали, че са велики! То май и в другите ведомства, голяма разлика няма Ама поне министър председателя ни знае английски, докато предния беше учил английски при най-добрия завършил английска филология, доктор хонорис кауза: Христо Стоичков