Три корпорации си сътрудничат в процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". За това е подписан меморандум между руската държавна корпорация "Росатом", Framatome SAS (Франция) и GE Steam Power.
"Росатом", "Дженерал електрик" и "Фраатом" искат да строят втората ни атомна централа, докладва и министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред депутатите. Тя очаква оспорвана битка за АЕЦ "Белене".
Петкова отчете ролята на премиера за успеха и за тази новина. Неговата репутация и международен авторитет подпомогнали този процес на интерес от тези три световни гиганта в атомната енергетика, по думите й. Това е добра новина за България, категорична е министър Петкова. Обединяването на компании в консорциум за нея е добра новина и за развитието на енергетиката ни.
Възможността за реализация на проекта става все по-осезаема, доволна е министър Петкова. Заявеното желание за участие в строителството на централата тя тълкува като доверие от страна на компаниите. Те вярват в България, вярват в българското правителство, в българския парламент, отчете Теменужка Петкова. Тя припомни, че пет компании са били в кратката листа.
Постигнатото споразумение: при условие че руската държавна корпорация "Росатом" бъде избрана за стратегически инвеститор в проекта въз основа на резултатите от конкурса, General Electric ще се счита за партньор с турбогенераторната инсталация, базирана на технологията Arabelle и оборудването на машинна зала, а Framatome SAS - за партньор с оборудването за Автоматизираните системи за управление на технологичните процеси (АСУ ТП) за българската атомна електроцентрала.
В съответствие със споразуменията, компаниите ще обединят усилията си за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ "Белене".
Меморандумите са били подписани от Кирил Комаров, първи заместник генерален директор и директор на Блока за развитие и международен бизнес на "Росатом", Фредерик Лельовр, старши изпълнителен вицепрезидент по регионалните продажби на Framatome SAS и Микаел Керуле, президент на General Electric Steam Power.
"Росатом", Framatome SAS и General Electric влязоха в краткия списък от пет кандидата за осъществяването на проекта АЕЦ "Белене", заедно с Китайската национална ядрена корпорация (China National Nuclear Corporation - CNNC) и Корейската хидро-ядрена корпорация (Korea Hydro & Nuclear Power Corporation - KHNP).
Кризата с Covid-19 наложи промени не само по отношение на процедурата по избор на стратегическия инвеститор на проекта АЕЦ "Белене", а и по отношение на всички останали инфраструктурни проекти, които се развиват не само у нас, но и по света, заяви енергийният министър Теменужка Петкова след енергийната комисия в парламента в коментар за бъдещето на втората ни атомна централа.
Лимитирани са дейностите, които е можело да се извършат. Процедурата по избор на стратегическия инвеститор е променила своя ход заради пандемията. Иначе процедурата следвала нормалния си ход. Продължаваме напред, изтъкна енергийният министър. Страната ни ще участва в проекта с активите на централа - оборудването, площадката, която е лицензирана, а и проектът е одобрен от ЕК. Приблизително 10 милиарда евро е стойността на централната.
На 7 юни 2018 г. Народното събрание размрази официално проекта за строителство на втора ядрена централа в България - 30-годишният проект "Белене", след което такова решение гласува и Министерския съвет. Мораториумът върху строителство на АЕЦ "Белене" бе въведен от Народното събрание през 2012 г. - в първото правителство на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов. Темата за проекта АЕЦ "Белене" обаче стана отново актуална, след като от Българска академия на науките изготвиха по поръчка на БЕХ доклад за изготвяне на Национална стратегия в областта на енергетиката с фокус върху електроенергетиката.
Срещу строителството се обявяват категорично против всички десни формации, които в момента са извън парламента. Критика изказват и четирите организации от АОБР, които не са доволни от изискванията на държавата към строителството на нова ядрена мощност.
През май месец 2019 г. бе открита процедурата по избор на стратегически инвеститор за проекта АЕЦ "Белене".
friend
на 19.06.2020 в 09:49:50 #8Калос, Това което казваш в пост 7 е вярно, само дето това са орел, рак и щука. Ще си правят въртели един на друг, за да показват кой е по-велик, а когато стане аварията... никой няма да поеме отговорност. Естествено аварията е неминуема, защото технологията е стара. Самите реактори са и реално и морално остарели. Зоната е земетръсна. Стратегически инвеститор ще е Русия!!! Руснаците нямат пари.....значи ще има икономии или ще вземат заем, като България ще е гарант по кредита.... Една система винаги е по-слаба от най-слабото и звено, независимо колко силни има в нея. Това се отнася и за сигурността и за екологията и за кредита... и за политическите и икономически рискове. А къде ще отива отработеното гориво? Все въпроси с неясен и несигурен отговор.
coco7
на 18.06.2020 в 16:09:59 #7Този АЕЦ почнем ли го и стандарта на Ангола ще ни се види висок.
58eng
на 18.06.2020 в 15:18:04 #67. Не го вземай сериозно,руските тролчета си има опорки,трябва да се спазват!
Kalos
на 18.06.2020 в 14:16:00 #5А вие защо пишете без да знаете?! Централата ще е 51% българска. Държавата ще апортира направеното досега заедно с реакторите и другото оборудване което вече сме платили. Има и условие в процедурата да няма държавни гаранции за проекта. Само си драскате наизуст какво щяло да бъде без да си направите труда за 5 Мин да проверите.
chafeto
на 18.06.2020 в 13:19:00 #44akala Защо трябва да руска, френска или американска, а не може да е българска. ************************************************************** Ами такъв стратегически обект (чието стратегическо значение ще става все по-голямо) трябва да е собственост на държавата. Както и всички сектори с голямо стратегичско значение. Но сега живеем в друга реалност и разбиранията за нормалност се очква да са други. Служим на друг Бог. Или казано по друг начин, просто сме колония, периферна територия. При това умираща.
chafeto
на 18.06.2020 в 13:13:15 #3FOX81 Каквато и да е, искам да е сигурна. ***************************************** И да не ни заробва, каквито други примери имаме вече. Колкото до сигурността на такъв тип системи, тя зависи на 99,9% (да не кажа 100) от човешкия фактор, който я управлява и обслужва.
coco7
на 18.06.2020 в 12:11:55 #2Ще стане само с още няколко милиарда държавна помощ обир от българските данъкоплатци.
chafeto
на 18.06.2020 в 11:50:43 #1FOX81 Каквато и да е, искам да е сигурна. ************************************************** И