Членовете на Комитета за наблюдение по Програмата за трансгранично сътрудничество Интеррег V-A Гърция - България 2014 - 2020, обсъдиха в Благоевград резултатите от извършената оценка на качеството на подадените проекти. Те са по Приоритетна ос 2 "Устойчив и приспособим към климата трансграничен регион" и Приоритетна ос 4 "Трансграничен регион с висока степен на социално приобщаване".

Като отчете големия брой проектни предложения, подадени по Втората покана и преминали успешно прага от 51 точки, Комитетът реши да бъдат увеличени предварително предвидените средства по поканата.

В резултат беше одобрено финансирането на общо 49 проекта - 25 по Приоритетна ос 2 и 24 по Приоритетна ос 4, както и резервен списък от 14 проекта, които могат да бъдат финансирани в случай на спестени средства.

В одобрените 49 проекта участват общо 223 партньора (96 от българска и 127 от гръцка страна), като българските партньори са разпределени териториално - Област Благоевград - 42 партньора (от които 7 водещи), Област Кърджали - 14 партньора (от които 4 водещи), Област Смолян - 16 партньора (от които 1 водещ), Област Хасково - 18 партньора (от които 2 водещи). Извън допустимата територия по програмата има 6 партньора.

Списъкът с одобрените проекти, включително тези от резервния списък, ще бъде публикуван на сайта на програмата: www.interreg.gr/en.

Постъпилият стратегически проект по третата покана, която бе обявена на 22 декември 2016 г. с краен срок за подаване на предложения 24 февруари 2017 г., е в процес на оценка. Съвместно разработеният стратегически проект "Прилагане на инфраструктурни мерки и планиране за защита от наводнения в речните басейни на реките Струма, Марица, Керкини и Места", с бюджет 11,5 млн. евро, е насочен към един от най-съществените проблеми за трансграничния регион - справяне с риска от наводнения

Той включва предварително определени инвестиционни дейности и партньори (от българска страна - областни администрации Смолян, Благоевград, Кърджали и Хасково, а от гръцка страна - регионите Централна Македония, Източна Македония и Тракия и Децентрализираната администрация на Македония и Тракия).

В рамките на един месец предстои стратегическият проект да бъде одобрен за финансиране от Комитета за наблюдение чрез писмена процедура, като договорът за субсидия се очаква да бъде подписан през месец май 2017 г.

Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Гърция - България 2014-2020 е създадена в рамките на европейската стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж и за постигане на икономическо, социално и териториално сближаване.

Регионите, които програмата обхваща са областите Хасково, Смолян, Кърджали и Благоевград на територията на Република България и префектурите Еврос, Ксанти, Родопи, Драма, Кавала, Солун и Серес за територията на Република Гърция.

Общият бюджет на Програмата е 130 262 833 евро, от които средствата от Европейския фонд за регионално развитие са 110 723 408 евро (85 %) и 19 539 425 евро (15 %) - национално съфинансиране от двете партниращи държави.