Ако преди уредите у дома са работили десетилетия наред, то днешните нови устройства често служат на домакинствата едва няколко години.

Статистиката показва, че смартфоните издържат средно по-малко от две години, а компютрите се развалят след 3 - 4 години. Това от своя страна принуждава потребителите да харчат по-често за подновяване на техниката.

Европейските власти планират да предприемат мерки за ограничаването на тези харчове. През следващата седмица предстои евродепутатите да гласуват доклад, призоваващ за конкретни мерки срещу пилеенето на ресурси, свързано с бързото остаряване на продуктите.

Според идеята ще бъдат въведени минимални стандарти към производителите в тази посока. Авторът на доклада Паскал Дюран предлага стоките да бъдат изградени на модулен принцип, за да могат да бъдат лесно поправяни и усъвършенствани.

Други възможни решения са използването на материали, които са лесно заменими, и способи на производство, които позволяват последваща.

Европейските власти призовават и за мерки срещу вграждането на дефекти в уредите с цел устройствата да спрат да работят на определена дата или след определен брой цикли.

"Удължаването на жизнения цикъл на продуктите е предизвикателство за производителите, но и възможност за малкия бизнес и онези кампании, които търсят конкурентни предимства на база на качеството, а не на цената", посочват от Европейския парламент.