Икономиката на САЩ забави своя растеж през третото тримесечие след солидна експанзия през второто. Това се определя от по-големия търговски дефицит,  намаляването на бизнес инвестициите и на бизнес запасите. Но равнището на потребителските разходи остава относително добро, показват окончателни данни на Търговския департамент. 

Брутният вътрешен продукт се повиши през трите месеца до края на септември с 2% на годишна база след експлозивен растеж с 3,9% през пролетните месеци и анемично повишение с 0,6% в началото на годината, информира bnr.bg.

Въпреки забавянето на икономическия растеж потребителските разходи през третото тримесечие останаха неревизирани, отчитайки повишение с 3% след ръст с 3,6% през предходното тримесечие, като това стабилно темпо на повишение вероятно ще продължи и през последните три месеца на годината благодарение на по-евтините цени на бензина, нарастващите инфлационно-коригирани доходи и продължаващото подобрение на трудовия пазар. Трябва да се има предвид, че именно вътрешното потребление формира повече от две трети от растежа на водещата световна икономика.

Общите бизнес инвестиции извън жилищното строителство се повишиха през третото тримесечие с 2,6% при предишна оценка на Търговския департамент за повишение с 2,4%, но след солиден растеж с 4,1% през второто тримесечие. В същото време инвестициите за бизнес оборудване нараснаха с 9,9% при предварителни данни, сочещи повишение с 9,5%, докато разходите за жилищно строителство се повишиха с 8,2% спрямо предишна оценка за повишение със 7,3 процентни пункта.

Правителствените разходи от своя страна нараснаха с 1,8% след растеж с 2,6% през пролетните месеци и предварителни данни за повишение с 1,7%.

В същото време износът през трите месеца до края на септември се повиши с едва 0,7% при предишна оценка за повишение с 0,9% и след ръст с 5,1% през второто тримесечие, докато вносът се увеличи с 2,1% при предварителни данни за повишение с 2,1% и след растеж с 3% през трите месеца до края на юни.

Влошената картина на нетната международна търговия отразява негативните влияния както на силния долар (върху износа на американски стоки и услуги), така и на падащите цени на суровини и слабото потребление в световен план. В същото време силният долар прави американския внос по-евтин за потребителите в САЩ, но забавянето на износа и по-силния внос оказват негативно влияние върху растежа на БВП през третото тримесечие.

През периода юли - септември американските компании свиха бизнес запасите си до 85,5 млрд. долара от предишна оценка за 90,2 млрд. долара и далеч под бизнес запаси за 113,5 млрд. долара по време на икономическия бум през второто тримесечие.