Европейската комисия представи актуални данни за Европейския фонд за стратегически инвестиции (EFSI), който е основата на Инвестиционния план за Европа, известен като планът "Юнкер".
Сделки, одобрени по плана EFSI, възлизат на 49,6 млрд. евро под формата на директно финансиране и са сключени във всички 28 страни - членки на ЕС. Според данните на ЕК този план ще доведе до допълнителни европейски инвестиции, надвишаващи 251,6 млрд. евро.
Около 528 хиляди малки и средни предприятия се очаква да се възползват чрез плана "Юнкер" от подобрен достъп до финансиране, посочва ЕК, цитирана от bnr.bg.
Европейската комисия също така отбелязва, че към момента петте страни, класирани най-напред по размерите на инвестициите, които са били задействани чрез EFSI, спрямо техния БВП са Естония, България, Гърция, Португалия и Испания.
Според данните към края на октомври т.г. одобреното от Европейската инвестиционна банка (EIB) финансиране за България посредством фонда EFSI е било в размер на 344 млн. евро. Предоставените по този начин финансови гаранции се очаква да активират инвестиции в нашата страна за общо 1,561 млрд. евро. Това отрежда на България второ място сред всички членове на ЕС по отношение на активираните инвестиции посредством EFSI спрямо БВП на съответната страна.
Чрез плана "Юнкер" са били финансирани 3 проекта в България, свързани с инфраструктура и иновации, като от фонда EFSI са били предоставени 281 млн. евро и се очаква те да генерират инвестиции за тези проекти в размер общо 652 млн. евро.
Одобрените заеми на Европейската инвестиционна банка за малки и средни компании в страната (към ноември 2016-а година) с посредничеството на Българската банка за развитие (ББР) са били размер на 150 млн. евро, като се очаква те да докарат инвестиции за общо 408 млн. евро.
Чрез фонда EFSI са били одобрени 9 споразумения с финансови посредници като СИБАНК, ПроКредит Груп и Райфайзенбанк за финансиране на малки и средни по размер български компании за 63 млн. евро. Очаква се това да активира инвестиции за общо 909 млн. евро. ЕК посочва, че от това ще се възползват 6047 по-малки или т.нар. "стартъп" компании в страната.