Министърът на финансите Пламен Орешарски взе участие в поредното заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се проведе днес в Брюксел.

По време на работен обяд са били обсъдени икономическите перспективи пред държавите членки на ЕС за периода 2008г. и 2009г, съобщава пресцентърът на министерството. Към настоящия момент не се забелязва никакъв директен и значим ефект от кризите на международните финансови пазари върху българската икономика, казал е министърът на европейските си колеги.

Ето и причината защо България е почти единствената държава в света, която не чувства ефектите от глобалната финансова криза:

"Българската икономика продължава да се развива динамично, отчитайки високи темпове на растеж. Финансовата система у нас е стабилна и функционира в условията на стриктен надзор".

Въпреки бързото нарастване на кредитите на частния сектор, качеството на банковите портфейли се запазва добро. Валутните резерви нарастват значително, като осигуряват добро покритие на паричното предлагане и на паричната база в страната.

Поддържането на финансова и парична стабилност създава предсказуемост на българската икономика, което се отразява положително на перспективите за инвестиции в страната.

Провеждането на предпазлива фискална политика и поддържането на паричния режим влияят благоприятно за икономическата стабилност и за създаването на буфери срещу външни шокове, казва се още в разпратения от пресцентъра на МФ документ.

Все пак, България продължава да следи отблизо международната ситуация и евентуалните канали, чрез които кризата може да повлияе на българската икономика и запазва готовност да реагира при необходимост, като спазва поетите ангажименти и поддържа принципите за макроикономическа дисциплина и стабилност.

Сред другите теми, разглеждани на заседанието на ЕКОФИН, изпъква проектът относно финансовото образование. Такова е от полза за потребителите, за да могат те да вземат правилни решения при избор на финансов продукт. Информираността ще увеличи потрбителския интерес за търсене на по-добри предложения за финансови услуги не само на национално, но също и на трансгранично ниво. Затова България подкрепя инициативата за включване на финансовото образование в програмите на училищата.

Финансовите миннистри на ЕС са приели и проект на заключения на Съвета във връзка с Бялата книга за интеграция на пазарите на ипотечни кредити  в ЕС.

Били са приети също така заключения във връзка с общностната регулаторна рамка в областта на надзора и финансовата стабилност. България подкрепя включването на европейското измерение в мандатите и правомощията на националните надзорни органи чрез съответните изменения на националното законодателство до средата на 2009 г. Ще бъде доразвита концепцията за комитет от надзорни органи за подобряване надзора на трансграничните финансови групи.

Макар България да е толкова далеч от финансовите кризи, оставаме нащрек. Започва подготовка за провеждане на упражнение за симулация на криза в рамките на ЕС, което ще бъде организирано през идната пролет.