Банката на Русия е най-непредсказуемата централна банка в света. Такава статистика привежда Международният валутен фонд. Наистина ли има основани за това, темата коментира vestifinance.ru.
По данни на МВФ за последните 8 години 27% от решенията на руската централна банка са се оказвали неочаквани за участниците на пазара.
Източник: vestifinance.ru
Най-предсказуеми са били действията на Федералния резерв на САЩ, а като цяло паричнокредитните регулатори на развитите страни са вземали очаквани решенията. Друг е въпросът, че през последните осем години тези централни банки главно са понижавали лихвени ставки, а след това дълго да подготвяли пазарите към предстоящите промени на основните лихви.
Освен това, когато на кормилото на Фед стоеше Джанет Йелън, тя целенасочено налагаше комуникации с пазарите. Сега към същия подход се придържа и новият шеф на американския регулатор Джеръм Пауел.
МВФ посочва, че Федералният резерв на САЩ нито един път за разглеждания период не предприемал крачка, за която пазарът не знаел предварително. Това твърдение е доста спорно.
Но ако се доверим на тази статистика, количеството на сюрпризите от страна Банката Русия е твърде голямо даже по мерките на развиващите се страни. Например при централните бланки на Турция и Индия степента на неочакваността на решенията се измерва с 13 процента от заседанията, при Мексико е 10%, а при ЦБ на Тайланд - 9 процента.
Явно и преди всичко авторите на анализа се опират на практиката през 2014 година. Тогава Банката на Русия действително удивляваше със своите решения, но след това бе наложена ясна и точна комуникация. Централна банка на Русия даде да се разбере от пазара, че има намерение планомерно да понижава основната лихва. И разбира се, именно на този подход, много инвеститори успяха да спечелят доста пари от ралито на облигациите по федералните заеми.
Що се отнася до последното увеличение на лихвите, нямаше особени изненади за пазара. Дори преди това заседание на ЦБ vestifinance.ru писа, че предстои затягане на паричната политика. А това , че повечето анализатори очакваха запазване на ставките, не означава че пазарните участници, които вземат практическите инвестиционни решения, са били на тяхното мнение. Работата на анализаторите е да пресмята и оценяват вероятностите, но което от само себе си не означава, чете правят винаги верните изводи., посочва изданието.
Действително неочаквано може да се нарече решението на Банката на Русия от последното заседание за миналата година, когато ставката по основната лихва бе понижена наведнъж с 0,5 процентни пункта, когато всички очакваха два пъти по-малко намаляване.
Най-близкото заседание на централната банка ще се състои тази седмица и практически никой не очаква изменение на лихвените ставки. Като цяло ситуацията на руския пазар се стабилизира, независимо от не съвсем спокойния външен фон, и Банката на Русия засега няма сериозни причини да коригира ключовите си лихви, пише vestifinance.ru.
MyH4o
на 23.10.2018 в 21:07:38 #1"...много инвеститори успяха да спечелят доста пари от ралито на облигациите по федералните заеми" Доста впечатляващи незнания по български - какво рали, какви 5 лева? Надявам се знаете какво значат българските думи "увеличение", "повишаване" и т.н. Got it folks?