Драстичният срив в цената на bitcoin подкопава поредния аргумент, който поддръжниците на криптовалутата дадоха — че тя е защитник срещу инфлацията, пише The Wall Street Journal.
От средата на април досега най-старата и най-голяма криптовалута загуби около половината от своята стойност. В четвъртък един bitcoin се обменя срещу малко под $32 хил., при достигнати над $64 хил. на 14 април, и то след новината, че Tesla може отново да започне да я приема като плащане.
Поддръжниците на bitcoin с години твърдяха, че криптовалутата може да служи като защитник срещу инфлацията, тъй като в кода ѝ е заложен максимален брой монети в обращение: 21 млн. Досега този аргумент не бе подложен на проверка, тъй като от пускането ѝ досега инфлацията в САЩ и развитите държави е под 2%.
Сега, за първи път от години, недостигът на полупроводници, дървесина и работници увеличават потребителските цени. В същото време правителствата и централните банки наляха трилиони долари, за да подкрепят икономиките, което има потенциала да намали покупателната способност на валутите.
В САЩ потребителските цени се покачиха с 5,4%, най-бързия темп от 13 години насам. Инфлацията в 49 държави по света расте от началото на годината, по данни на Center for Financial Stability.
Bitcoin върви в обратна посока.
"Цената на bitcoin до голяма степен не е свързана с макроикономическите фундаменти, включително с инфлацията", подчертава Есуар Прасад, професор в Cornell University. Той посочва още, че изкуственият недостиг на криптовалутата, заложен в кода, не е достатъчен източник на стойност. А цената е по-уязвима от туитове на известни личности, отколкото от икономическата реалност.
Повечето инвеститори са съгласни, че цената се движи най-вече от спекулация: купуването с надежда, че някой по-късно ще плати повече. Това се вижда и от обема на търгуваните деривати, при които трейдърите не купуват основния актив, а просто залагат на цената. Този обем е между пет и 20 пъти по-висок от спот търговията, според изследване на CyLab.
kosmonavta-bg
на 23.07.2021 в 10:47:57 #4@Вуцов инфлация има винаги просто % се променя. А и самото измерване на инфлацията е неправилно понеже много неща не влизат в индекса. По-правилно е да гледаш M1 съплая от 2014 насам е с 36% нагоре, което си е 36% инфлация за 7 гоини = средно 5% за година. (Това е за еврото)
Вуцов
на 23.07.2021 в 01:10:31 #3@ kosmonavta срещу инфлация се хеджира когато има такава. не изпадайте в паника срещу всяка статия която не възхвалява Биткойн дори и да сте го взели на 60к.
kosmonavta-bg
на 22.07.2021 в 17:30:44 #2Може и да сметнете ако преди 1 или 2 години бяхте хеджирали срещу инфлация с различни активи. - хеджиране с злато - сребро -недвижим имот -биткойн Кой към днешна дата щеше да се е представил най-добре?
kosmonavta-bg
на 22.07.2021 в 17:25:17 #1Ако вие хеджирате срещу инфлация с какъв времеи хоризонт го правите 1 ден 1 месец 1 година? Редно е да е най-малко 1 година защото инфлацията е продължителен процес. Та цента на Биткойн преди 1 година на 22.07.2020 е била $9150 а днес е $32000 което е ръст с 250%. Та извадете си главите от задниците. Elon Musk: - I own #Bitcoin - Tesla owns #Bitcoin - SpaceX owns #Bitcoin