БНБ включи в борбата с високата инфлация най-силното си оръжие - задължителните минимални резерви (МЗР). С решението си от 26 април Централната банка вдига от 1 юли резервите по привлечените средства на банките с 2 процентни пункта - от 10% на 12%. Месец по-рано, минималните задължителни резерви по привлечените средства от чуждестранни лица ще нарасне от 5% на 10%, а от 1 юли - на 12 процента.
Доколкото към края на февруари 2023 г. депозитите в банките са 135,8 млрд. лева, ако средномесечният им ръст от 1,7 млрд. лева се запази до началото на юли, тогава техният обем ще е надхвърлил 144 млрд. лева. При това ниво, със сега действащите МЗР банките ще са длъжни да поддържат в БНБ 14,4 млн. лева, а влизането в сила на увеличението на ставката с 2 процентни пункта ще добави към тях още близо 2,9 млрд. лева. Това са пари, които са извадени от средствата с които банките могат да отпускат кредити или да купуват ценни книжа (в това число и ДЦК).
Именно с цел ограничаване на кредитната активност на банките БНБ увеличава задължителните минимални резерви. И това недвусмислено се посочва в съобщението й: "Мярката ще изтегли част от текущата свръхликвидност в банковата система и ще допринесе за намаляване на свободните ресурси, с които банките могат да кредитират, създавайки стимули за по-бързо и значително пренасяне на повишените лихвени проценти на паричната политика в еврозоната в цената на кредитите".
Откъде идва тази инфлация
Не е тайна, че на годишна база заемите за домакинствата отчетоха едни от най-високите си ръстове. За февруари 2023 г. общият им размер е 34,5 млрд. лева като в сравнение със същия месец на миналата година те отбелязват ръст от 15,4 процента. Този висок ръст е съчетан и с изключително ниски цени на кредита за населението. По последната публикувана информация на БНБ средната лихва по ипотечния жилищен кредит, който е в основата на ръста на заемите за домакинствата, е 2,65% годишно. Това е ниво което е под лихвите на ЕЦБ - 3,5% и на Федералния резерв - 5%. Това е меко казано ненормално. Подобни лихви не отразяват реалното ниво на кредитния риск, създават значителен по своя обем евтин заемен ресурс, който през населението се излива в потреблението и води до натиск върху повишаване на цените, с други думи - до повишаване на инфлацията.
Затова в своето съобщение БНБ казва следното: "Текущите макроикономически развития се характеризират с ускорени темпове на нарастване на потребителските цени, висок растеж на заплатите в частния сектор, силно потребителско търсене и запазващ се висок растеж на кредита за домакинствата. Продължаването на тези тенденции създава потенциални рискове по отношение на устойчивостта на банковата система и по отношение на изпълнението на основната цел на БНБ за поддържане на ценова стабилност. В условията на значителен приток на привлечени ресурси в банковата система, висока ликвидност и конкуренция в банковия сектор се наблюдава слаба и бавна трансмисия от повишаването на основните лихвени проценти в еврозоната към лихвените проценти по депозитите и кредитите в България. При отчитане на бавната и слаба степен на пренасяне на промените в паричната политика на Европейската централна банка и на ограничените ефекти от предприетите от БНБ увеличения на антицикличния капиталов буфер върху кредитната активност, повишаването на задължителните минимални резерви има за цел затягане на монетарните условия в страната".
Какво направи БНБ до момента
Тук е добре да се напомни, че БНБ методично прилага мерки за ограничаване на високата експанзия на евтино кредитиране, която допълнително подклажда инфлацията. До този момент тези мерки бяха в рамките на постоянно увеличаване на антицикличния буфер, който в рамките на две години бе повишен на няколко стъпки от 0,5% на 2% - ниво, което ще влезе в сила от 1 октомври 2023 г. Тази мярка бе недостатъчна, за да ограничи до разумни размери ръста на нелогично евтиното кредитиране и да абсорбира свързаните с него инфлационни ефекти.
Затова сега БНБ прибегна до по-силното оръжие - минималните задължителни резерви, като ги увеличи с 2 процентни пункта. И целта наистина е по-този начин да се забави ръста на свръхевтиното кредитиране.
"Забавянето на кредитната активност би спомогнало за постепенно намаляване на темповете на инфлацията чрез влиянието върху потреблението финансирано със заемни средства. В допълнение, понижаването на темповете на растеж на кредита ще допринесе за намаляване на кредитния риск в банковата система", пише в съобщението на БНБ.
Как ще се отрази на пазара
Доколко тази цел ще бъде изпълнена зависи от свободните средства с които банките разполагат, както и от равнищата с които растат привлечените от тях средства. Може да се окаже, че намаляването на кредитната експанзия и увеличаването на цената на заемите ще става с по-бавни от очакваните от БНБ темпове. Предвид последователността на централната банка в следваната от нея цел за ценова стабилност, ако резултатите от сегашната мярка се окажат незадоволителни, няма да е изненада, ако в края на годината станем свидетели на още едно покачване на минималните задължителни резерви.
При така обявената политика на БНБ е логично заемите, които банките отпускат, също да поскъпнат. При едно по-плавно увеличаване в края на третото тримесечие е напълно възможно средната лихва по новоотпуснатите ипотечни кредити да достигне 5 процента.
Евентуално засилено търсене на депозити от страна на банките, което да доведе до вдигането на средната лихва по тях до 2,5% годишно и повече, на свой ред ще повиши осезаемо и лихвите по вече предоставените заеми за гражданите. Причината е че лихвите по депозитите на населението са основен компонент в изчисляването на базовата лихва за потребителските и жилищни кредити и води до почти автоматичното поскъпване на вече предоставените заеми. Едно такова повишаване на лихвите също би трябвало да доведе до свиване на ръста в кредитирането поради намаляване на броя на хората, които могат и/или искат да вземат по-скъп заем.
no-noi
на 27.04.2023 в 16:15:41 #1Проблема е чея хрантулници в бнб спинкат и не вдигат лихвите, и в момента в които света премине през кризата българия още ще е в разгара на кризата и ще ги догонваме докато доиде следващата криза, да вдигат лихвите наисетне че да се оздрави икономиката и да се спукат тия балони наи на края