6.257 млрд. евро се очаква да получи България от ЕС в следващия програмен период за различните дейности и оперативни програми.
Сумата все още не е окончателна и търпи корекции, заяви по време на обучителен семинар Ангелина Тодорова от дирекция Програмиране на средствата от Европейски съюз.
Посочените по-горе средства се очаква да нараснат плюс 7.1 млрд. евро от други инициативи на ЕС, като тези за младежка заетост, Connecting Еurope (Свързана Европа - програма, по която ще има и средства за изграждане на инфраструктура), трансгранично сътрудничество и резерв и др.
Размерът на националното съфинансиране се очаква да бъде около 25% при средно от 20%, през този период, като това означава, че страната ни ще трябва да предвиди средства в размер на почти 2 млрд. евро от националния си бюджет или по около 570 млн. лв. годишно до 2020 г.
Така общата сума, която се очаква да се сумира по еврофондовете ще надмина 8 млрд. евро за периода 2014-2020 г. Сумата на този етап се приближава до тази, която получаваме за настоящия програмен период 2007-2013 г.
Европа също така ще предоставя средства и по нова програма. Тя ще се казва „Храна за бедни". Все още не са ясни критериите, по които ще се изпълнява мярката.
През следващия програмен период Европейският съюз иска да заложи на растеж чрез иновации и социална интегрираност. За това са предвидени средства за научни изследвания, електронно правителство, заетост, трудова мобилност, достъп до информационни технологии и др.
В новия програмен период пари ще има и за познати досега дейности като изграждане на нови участъци от пътната и железопътната мрежа, изграждане на интермодален терминал в Русе и др.
За да получим тези средства обаче ще трябва да бъдат приети няколко национални стратегии, които да получат подкрепата на Европейския съюз. Сред документите са Стратегия за развитие на пътната инфраструктура (до декември), Стратегия за развитие на транспортната система до 2020 (срок за приемане до декевмрви 2015 г). Стратегия за развитие на висшето образование (до май 2014 г), Стратегия за интелигентна специализация (на научните кадри), която е със срок до декември тази година и др.
Изпълнението на тези стратегии ще бъде оценено от европейската комисия през 2016 и 2017 г. и ако е постигнат напредък от 75%, то ще бъде отворен и посоченият по-горе резерв, който ще е като бонус и се очаква да бъде около 300 млн. евро.
Ако в дадени направление не се отчете необходимия напредък, Европейската комисия ще може да изисква връщане на евросредствата.
Очаква се одобрението на Споразумението за партньорство, което е основната рамка за периода 2014-2020 г. да бъде в края на годината. На този етап е ясно, че България, заедно с Румъния, Естония, Полша, Унгария, Португалия, са внесли черновата на документа на този етап.