Фондови борси в Европа се оцветиха в червено по време на търговията в понеделник, отстъпвайки слабо от 11-месечни върхове. Инвеститорите започват да насочват своето внимание към стартиращото утре важно двудневно заседание на Федералния резерв на САЩ, на което се очаква повишение на основните американски лихвени ставки.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 в началото нарасна за кратко до нов многомесечен връх от 355,96 пункта - най-високо негово ниво от началото на януари. През предходната седмица индексът се повиши за пет поредни сесии на търговия, бележейки седмичен ръст от 4,7% (най-солидно повишение от януари 2015-а насам) като реакция на решението на ЕЦБ да удължи програмата си за "количествени улеснения" поне до края на следващата година.
Първоначално повишението на европейските борси беше факт след солиден ръст с близо 5% на петролните цени в резултат на постиганото през уикенда споразумение между основните производителки от и извън ОПЕК за съвместно намаляване на добивите от началото на следващата година. Това от своя страна доведе до поскъпване на акциите на петролните и на компаниите за природен газ, като акциите на Royal Dutch Shell нарастват с 3,55%, на British Petroleum - с 2,03%, на Tullow Oil PLC - с 8,58%, на Statoil ASA - с 2,79% и на Eni SpA - с 3,93%.
Позитивният ефект от нарастващия енергиен сектор обаче беше компенсиран от негативно представяне на компаниите от медийната сфера и на тези от здравеопазването. Акциите на британският медиен гигант Sky PLC се понижават с около 1%, след като стана ясно, че основният акционер на компанията е против сделка за нейното поглъщане от американската 21st Century Fox Inc. за 11,2 млрд. британски паунда. Това се отразява негативно и на акциите на друга водеща медийна групировка ITV PLC, като те бележат спад през днешната търговия с над 3 на сто.
Под натиск от продажби се намират и компаниите в сферата на здравеопазването, воден от спад с цели 6,74% на акциите на швейцарската фирма Lonza Grooup AG, след като тя потвърди, че води преговори за закупуване на американската компания за лекарства Capsugel за над 5 млрд. долара.
Основна причина за днешното предпазливо отстъпление на европейските фондови индекси е прибирането на печалби от дълги позиции в акции преди очакваното повишение на федералната фондова лихва на САЩ с четвърт процент до диапазон между 0,5% и 0,75% след края на заседанието на Фед на 14-ти декември.
Солидно повишение с 1,23% бележи единствено италианският фондов индекс MIB благодарение на по-нататъшно отслабване на притесненията, свързани с политическата и банковата криза в страната след неуспешния референдум за промени в конституцията и последвалата оставка на премиера Матео Ренци, пише bnr.bg.
Президентът на Италия - Матарела поиска от досегашния външен министър Паоло Джентилони да формира новото правителство, за да бъде сложен бърз край на политическата криза, последвала конституционния референдум, който се проведе в началото на месеца.
Надеждите за бързо сформиране на нов кабинет и индикациите, че следващото италианско правителство ще се намеси, за да помогне за рекапитализацията на закъсалия кредитор Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, ако банката не успее да набере необходимия капитал от 5 млрд. евро, спомага за ръст на нейните акции със 7,23%.