Светът трябва да копира регулациите на Европейския съюз, свързани с криптовалутите. Само така може да бъде създаден един силен международен подход, който защитава потребителите и финансовата стабилност, пише Reuters, цитирайки еврокомисарят по финансовите услуги на общността Марийд Макгинес.

Европейският парламент трябва да даде одобрението си за закона за пазарите на криптовалути, който е известен като MiCA. Това е първият цялостен набор от правила в света за нерегулирания все още сектор. Европейските държави вече са дали одобрението си.

Крипто криза: Silvergate Bank спира дейност заради фалита на FTX

Крипто криза: Silvergate Bank спира дейност заради фалита на FTX

За момента клиентите на Silvergate поне получават депозитите си обратно

Криптосекторът беше разтърсен от краха на криптоборсата FTX и други високопрофилни фалити, които смъкнаха цените на криптовалутите, въпреки че налице е възстановяване от началото на годината.

"Надявам се, че нашите правила могат да станат модел за други страни", заяви пред Европарлавента еврокомисарят по финансовите услуги Марийд Макгинес.

MiCA ще изисква криптофирмите да бъдат оторизирани от ЕС, за да предлагат услуги в блока, както и да прилагат мерките за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.

Законите ще започнат постепенно да се прилагат от юли 2024 година, за да дадат на сектора време да се адаптира.

Компаниите от криптоиндустрията, които са били допуснати от една страна в ЕС, ще могат да предлагат услуги във всички 27 членки. Европейски градове като Париж вече работят по привличането на компании от сектора.

"Другите държави обаче също трябва да дадат своя принос чрез въвеждането на правила, подчерта Макгинес.

Предстои ЕК да проучи дали още разпоредби ще бъдат необходими при децентрализираните финанси и за заемането на криптоактиви.

След големия срив на FTX Великобритания има план за регулация на крипто индустрията

След големия срив на FTX Великобритания има план за регулация на крипто индустрията

След Брекзит, Лондон опитва да се конкурира с финансовите центрове на ЕС