Гърция и нейните международни кредитори постигнаха рано днес споразумение по пакет от реформи, предвидени в спасителната програма на страната.
Това предаде агенция Reutes, която се позова на гръцкия финансов министър Евклидис Цакалотос. По думите му тази договореност отваря пътя за отпускане на следващия транш от спасителните заеми.
Споразумението предвижда реформи на пазара на труда и в сферата на енергетиката, както и намаляване на пенсии и увеличаване на данъци. То е важно събитие в преговорите на Атина с кредиторите, които започнаха през октомври и се очакваше да приключат в края на миналата година, отбелязва агенцията, цитирана от БТА.
"Има бял дим", е заявил Цакалотос пред журналисти.( По аналогия с традицията при успешен избор на нов глава на католлическата църква - бел. ред.)
"Преговорите за техническо споразумение приключиха по всички въпроси...сега се открива пътя за разговори за облекчаване на дълга", е посочил гръцкият финансов министър.
Управляващите се надяват гласуването на необходимите промени в парламента да стане преди срещата на Еврогрупата на 22 май. На нея Атина очаква финансовите министри от еврозоната да ратифицират споразумението на техническо ниво между Гърция и нейните кредитори и да се даде зелена светлина за отпускането на следващия транш от заемите за страната в рамките на третия спасителен пакет финансова помощ, който е на стойност 86 млрд. евро.
Преговорите между Атина и кредиторите са фокусирани върху детайли от новите мерки за икономии, които са на обща стойност 3,6 млрд. евро и ще се прилагат през 2019-2020 г., тоест след 2018 г., когато изтича срокът на сегашната спасителна програма. Средствата от тях се очаква да дойдат от орязване на пенсиите и намаляване на необлагаемия минимум при данъка върху общия доход.
През следващите няколко месеца предстоят редица плащания по обслужване на гръцкия дълг, които обаче могат да бъдат осъществени само ако властите в Атина получат следващ транш от договорената финансова помощ в размер до 86 млрд. евро.
Гърция има плащания по дълга през април и май, но най-големият по размер падеж на този дълг е през юли, като на 7 юли трябва да бъдат платени 2 млрд. евро, на 17 и 18 юли общо 2.4 млрд. евро (включително 300 млн. евро към МВФ) и на 20 юли - 3.9 млрд. евро (включително 1,5 млрд. евро към ЕЦБ). Последният по-сериозен по размер падеж на гръцки дълг е на 4 август за 1 млрд. евро.