![](http://images.ibox.bg/2007/11/22/leu/256x180.jpg)
През 2007 година северната ни съседка регистрира бюджетен дефицит от 2,53%, изчислен според методите на Европейския съюз, или 2,33% от БВП според изчисленията на Румънското правителство.
Според неотдавнашната ревизия на бюджета, румънският кабинет намали тавана за бюджетния дефицит до 2,3% от БВП от 2,7% от БВП, за да се вмести в европейските изисквания. По-рано през месеца Европейската комисия отправи строго предупреждение към румънците заради "хлабавата" им бюджетна политика.
Както е известно, България с над 3% бюджетен излишък води една от най-затегнатите фискални политики в ЕС.
Румънските управляващи ще предприемат и още една ревизия на бюджета в периода между 1 юли и 1 септември, която ще засегне социално-осигурителната система. За 2008 година румънският кабинет си поставя за цел бюджетен дефицит от 2,3% от Брутния вътрешен продукт.
Европейският съюз предупреди, че може да бъде започне процедура срещу Румъния заради високия бюджетен дефицит. Според европейските изисквания, той не трябва да надхвърля лимита от 3% от БВП.
Проблеми с този макроиконимически показател има не само Румъния. Родината на Зевс също се бори с този проблем. Между другото това е един маастрихтските критерии за членство в Еврозоната.
Трябва да отбележим, че новоприетите членки в ЕС България и Румъния все още не са се присъединили изцяло към икономическото пространство на съюза и все още не са влезли в ЕРМ, така наречения преходен период преди реално членство в Еврозоната. На Балканите Гърция е най-рано присъединилата се към ЕС държава, през 1981 година, а през 2002 тя официално прие и еврото.
През 2007 година бюджетният дефицит на Гърция е бил 2,7 от БВП, научаваме от Травъл документс системс. Три години по-рано този показател е бил 6,6% от БВП. През миналата година южната ни съседка има ръст на БВП от 4%.
Очакванията на експертите са икономическият растеж в Гърция да достигне 3,7 на сто през тази година. Икономическият растеж в много голяма степен се дължи на намаляването на безработицата /от 10,4% през 2004 година на 8,3% през 2007 година/.