В края на ноември развиващите се пазари на акции и облигации (с изключение на Китай) регистрираха изтичане на инвестиции от нерезиденти (частни или юридически лица, които се третират като чужденци по отношение на фискалния и валутния контрол или останалото законодателство на съответната страна, бел ред.) за първи път от март 2020 Това отчитат данните на Института за международни финанси ((Institute of International Finance, IIF)).

Инвеститорите изтеглят средства от такива активи на фона на опасенията, че много нововъзникващи икономики може да не се възстановят напълно от пандемията през следващата година на фона на разпространението на новия вариант омикрон на коронавирус и очакванията за повишаване на лихвите в Съединените щати.

"Виждаме как инвеститорите губят желание да работят с нововъзникващите пазари", каза Робин Брукс, старши икономист във IIF, цитиран от finmarket.ru.

"Това се отнася не само за изолирани примери като Турция", където лирата се срина през последните седмици, след като централната банка на страната продължи да намалява лихвите въпреки рязкото покачване на инфлацията, добавя експертът.

"Турция е симптом за по-мащабната история на нововъзникващия пазар, а именно за липса на растеж", каза Брукс.

Щамът омикрон на Covid 19 ще засегне по-силно страни с ниско ниво на ваксиниране на населението, като в повечето нововъзникващи пазари този процент е под прага от 70-80%, след достигане на който можем да говорим за стаден имунитет, според доклада на S&P .

Притокът на чуждестранни инвестиции в акции и облигации на развиващите се икономики достигна своя връх през 4-то тримесечие на 2020 г. и оттогава намалява, но остана положителен до текущото тримесечие, показват данните на IIF.

Освен това Бразилия, Индия и Южна Африка активно взеха заеми от външни и вътрешни пазари за финансиране на програми за стимулиране по време на пандемията. В същото време нямаше особени опасения относно въздействието на нарастващия дълг върху фискалните показатели през изминалата година, казва Луис Пейшото, икономист в BNP Paribas, "..сякаш повишаването на съотношението дълг към БВП с 10 процентни пункта не означава нищо." Сега участниците на пазара мислят за рисковете от понижаване на суверенните рейтинги на страни като Чили, Мексико, Полша и Индия, посочва експертът.

Очакванията, че Федералният резерв на САЩ може да ускори темпото на затягане на паричната политика, оказват допълнителен натиск върху нововъзникващите пазари. Това може да доведе до укрепване на долара, което ще повиши разходите за обслужване на външния дълг и ще намали привлекателността на активите на нововъзникващите пазари за чуждестранните инвеститори.

Индексът на развиващите се пазари MSCI е спаднал с 4% в доларово изражение от началото на годината, докато развитите икономики са скочили с 19%. Подобна тенденция показва и индексът на JPMorgan, който проследява облигациите на развиващите се пазари в местни валути.