В хода на сутрешната търговия в четвъртък щатският долар се понижава значително спрямо основните световни валути.

Доларовият индекс се търгува при 104 пункта, движейки се близо до най-ниските си нива от шест месеца и поддържайки загубите от по-рано тази седмица след изненадващ ястребов ход от Японската централна банка, която повиши горната граница на диапазона на толерантност към 10-годишно правителство облигации на 0,5% от 0,25%. Ходът за затягане на политиката дойде по-рано от очакваното, отразявайки продължаващия натиск от страна на централните банки по света да повишат лихвените проценти.

Доларът също беше изправен пред натиск от опасения, че по-нататъшното монетарно затягане от страна на Федералния резерв може да насочи най-голямата икономика в света към рецесия през следващата година. Миналата седмица Фед повиши лихвените проценти с по-умерени 50 базисни пункта, но посочи, че крайната лихва може да достигне 5,1% през следващата година, по-високо от очакваното от пазарите. пише Trading Economics.

Към 10:25 часа българско време общата европейска валута поскъпна спрямо американската с 0,49% - до 1,0654 долара за едно евро срещу 1,0605 долара за евро при затварянето на сесията в сряда.

Курсът на британската лира стерлниг се вдигна в същото време с 0,50% и се търгува на пазара на ниво около $1,2143 за едни паунд в сравнение с $1,2082 за паунд ден преди това.

По отношение на японската валута американската поевтиня днес сутринта с 0,43% - до 131,90 йени за един долар спрямо 132,46 йени за долар в края на последната сесия.

Индексът ICE, който показва динамиката на щатския долар спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), спадна с 0,3%, а по-широкият WSJ Dollar Index - с 0,4 %.