Щатският долар по време на валутната търговия в четвъртък е стабилен и показва незначителни промени като леко се покачва а спрямо еврото и паунда, няма съществена динамика по отношение на японската йена.

Междувременно доларовият индекс се държи близо до четиримесечен връх спрямо основните световни валути. Индексът ICE, който проследява динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), днес губи 0,03%, а по -широкият индекс доларов индекс WSJ добави 0,03% към стойността си .

Много анализатори все още очакват системата на Федералния резерв на САЩ да обяви затягане на паричната маса тази година, което би могло да подкрепи долара в дългосрочен план. Данните за инфлацията в САЩ за юли донякъде успокоиха търговците, които очакваха, че ръстът на потребителските цени ще се ускори до нов рекорд. Годишната инфлация в страната през юли остана на нивото 5,4% от предишния месец, което е рекорд от август 2008 година.

Икономиката на Обединеното кралство се е увеличила с 4,8% през второто тримесечие на 2021 г. за предходните три месеца, показват предварителните данни на Националната статистическа служба (ONS). В сравнение с април-юни 2020 г. БВП скочи с 22.2%. Анализаторите прогнозираха увеличение от 4,8% на тримесечие и 22,1% на годишна база, съобщи Trading Economics.

Към 10:20 часа българско време двойката евро / долар се търгува на ниво $1,1735, в сравнение с $1,1739 за евро в края на предишната сесия.

Курсът на американската валута спрямо японската е 110,43 йени за долар срещу същата стойност при закриване на търговията в сряда.

Британската лира стерлинг леко се обезценява спрямо долара в четвъртък сутринта -до $1,3862 за паунд в сравнение с $1,3868 за паунд ден по-рано.

Австралийският долар поевтиня с 0,24% спрямо американския си съименник - до 0,7356 щатски долара.