По време на днешната търговска сесия щатският долар се променя слабо спрямо повечето основни световни валути. Инвеститорите и търговците предприеха изчаквателен подход преди публикуването на важни статистически данни за икономиката на САЩ.

В сряда сутринта индексът ICE индекс, който показва динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), нараства с 0,06%, а по-широкият WSJ доларов индекс добавя 0,03%.

Към 10 часа българско време общата европейска валута се търгува спрямо американката на ниво от 1,1429 долара за едно евро, почти толкова, колкото и в края на предишната сесия - 1,1425 долара за евро.

Курсът на американската валута спрямо японската е 115,61 йени за долар срещу 115.52 йени за долар при затваряне на пазара в сряда.

За една британска лира стерлинг на пазара дават $1,3548 в сравнение с курса $1,3535 за паунд в края на предишната сесия.

Данните за инфлацията в САЩ за януари, които ще бъдат публикувани в в четвъртък следобед, са в центъра на вниманието на пазара през цялата седмица. Консенсусната прогноза на експерти, анкетирани от Trading Economics, предвижда ускоряване на инфлацията през януари до 7,3% от декемврийските 7%, което ще се превърна в рекордно ниво от юни 1982 г.

Покачващата се инфлация в Съединените щати, която надхвърли целта на Федералния резерв три пъти и половина, е основната грижа на паричнокредитния регулатор, който се готви скоро да започне да повишава лихвите.

Ден преди това ръководителят на Федералната резервна банка на Кливланд Лорета Местър призна, че в един момент лихвената ставка може да надхвърли нивото, оценено като "неутрално". В същото време тя отбеляза, че не вижда сериозни аргументи в полза на повишаването на лихвата през март с 50 базисни пункта наведнъж, както очакват много участници на пазара.