Вчера доларът отбеляза повишение след публикуването на данните за заетостта в частния сектор на САЩ. В същото време еврото спада в резултат от негативните данни за потребителските цени в еврозоната.

През септември частните работодатели в САЩ са създали 200 хиляди нови работни места. Анализатори прогнозираха цифрата да е около 192 хиляди. Данните предполагат, че Федералният резерв може да повиши лихвения процент до края на годината, коментират от Бул Тренд Трейдър.

След публикуването на информацията за заетостта, доларовият индекс се повиши с 0.45%. Щатската валута поскъпна с 0.10% спрямо японската йена до почти 120. Доларът отбеляза ръст и спрямо швейцарския франк и британския паунд.

Изнесените данни за потребителските цени в еврозоната показват спад от 0.1% на годишна база, което е далеч от целта на ЕЦБ за инфлация от 2%. В резултат еврото се понижи с 0.6% до 1.1180 долара и с 0.5% до 0.7380 спрямо британския паунд. Това подхранва спекулации, че ЕЦБ може да разшири програмата за количествени улеснения в момент, когато ФЕД се готви за вдигане на лихвите.

Според инвеститори докладът за заетостта в неселскостопанския сектор, който ще излезе в петък ще бъде определящ за това дали ФЕД ще повиши основния лихвен процент и ще даде посока на долара.

Златото достигна най-ниското ниво за последните две седмици и записа най-лошото си тримесечие за последната една година. В сряда бяха публикувани данни за заетостта в частния сектор на САЩ, които се оказаха по-добри от предварителните прогнози, като това допълнително разпали спекулациите, че от ФЕД са готови да действат до края на годината.

От юли до сега благородният метал е загубил почти 5% от стойността си като последното тримесечие е пето поред, завършващо със загуба. Това е най-дългата серия на спад от 1997 година насам. Спот цената на благородния метал спадна с 1% до 1115 долара за тройунция, докато фючърсите със срок на доставка през декември се понижиха с 11 долара до 1115.20.

Платината продължи с поевтиняването, като е на път да реализира най-големия тримесечен спад от 2008 година насам. Това е продиктувано от опасенията за спад в търсенето на дизелови автомобили след скандала с Volkswagen. Металът отбеляза спад от 1% до 904.75 долара за тройунция и е загубил почти 16% от стойността си за последното тримесечие.

Паладият поевтиня с 0.5% до 650.75 долара, приключвайки тримесечието с почти 3% загуба. Това е трето поредно тримесечие на спад за метала.

Среброто спадна с 0.6% до 14,52 долара за тройунция и приключи тримесечието с почти 8% загуба.