Вчера доларът падна до 3- и половина седмично дъно спрямо кошницата от основни валути. Нарастващите сигнали за забавяне на растежа в САЩ и Китай пораждат съмнения, че Федералният резерв няма да повиши лихвените проценти до края на годината.
Данните за двете най-големи икономики в света намекнаха за дефлационен натиск, породен от намаляващото вътрешно търсене, както и от продажбите на дребно в САЩ, които отбелязаха минимално изменение през септември. Това може да откаже ФЕД от идеята да повиши основният лихвен процент по-късно тази година, докато не се видят доказателства за подобряване на инфлацията, коментират от Бул Тренд Трейдър.
Данните за инфлацията в Китай показаха забавяне до 1.6% за септември като очакванията на анализаторите бяха за 1.8%.Стойността за август бе 2.0 на сто.
Доларовият индекс поевтиня с 0.4 до 94.38. Той достигна 3- и половина седмично дъно до 94.224 след публикуването на данните за продажбите на дребно, които показаха ръст от едва 0.1 и производствените цени, отбелязващи спад до -1.1%.
Еврото поскъпна спрямо щатската валута, достигайки 1.1482. Срещу йената зелените пари отстъпиха с 0.3% до 118.90.
Паундът скочи до 3-седмичен връх спрямо долара след публикуването на положителните данни за заетостта. Така британската валута успя да се възстанови от спада във вторник, породен от негативните данни за инфлацията.
Австралийският долар поскъпна срещу американската валута до 0.7318.
Златото поскъпна до 3- и половина месечен връх в сряда след слабите данни от САЩ и опасенията за дефлационен натиск в Китай. Вероятността ФЕД да пристъпи към повишаване на основния лихвен процент, след слабите данни за американската икономика става все по-малка.
Спот цената на златото достигна 1188.20 долара за тройунция - най- високото ниво от 23 юни насам. Фючърсите върху благородния метал със срок на доставка през декември отбелязаха повишение от 1.2% до 1179.80.
Сред другите благородни метали, среброто отбеляза ръст от 1.7% до 16.16 долара за тройунция. Платината се покачи с 0.8% до 994.75 долара. Паладият поскъпна с 2.8% до 698.50 долара за тройунция.