Институтът за пазарна икономика прави всяка година алтернативен бюджет и експертно следи за изпълнението на държавните показатели. По повод темата за необходимостта от актуализация на бюджета Калоян Стайков - експерт от Института, коментира в ефира на БНР:

„Голяма част от оценките, според които трябва да се прави актуализация на бюджета, са малко пресилени на този етап. Още повече такива, които вещаят фискален крах - съвсем са неоснователни. Бюджетът има проблем и той е основно в приходната част, тъй като изпълнението на приходите сериозно се разминава от заложените прогнози. Това до голяма степен се дължи на нереалистични прогнози. От друга страна, вероятно става въпрос и за недобра работа на приходните администрации, което се наблюдава още от средата на миналата година. Проблемите започнаха от лятото нататък, когато се смени правителството, дълго време Агенция "Митници" беше без директор и т.н."

По отношение на "дупката" в бюджета и дефицита в Здравната каса, Стайков смята:

"Дефицитът в Касата е по-лесен - още миналата година там се очакваше дупката да е между 400-500 млн. лева. За консолидираната фискална програма ми е по-трудно да кажа, но ако има проблем с приходите, той лесно може да бъде адресиран чрез разходите, просто разходите трябва да се намалят и съответно бюджетът си изпълнява фискалната цел. И миналата година разходите бяха по-ниски от заложените - това не е нещо изненадващо - това може да се направи, просто е нужна политическа воля.

А проблема с бюджета на НЗОК икономистът коментира така:

„Хем вноските се увеличиха, хем има дефицит. Там има сериозен проблем - пробойни, откъдето изтичат средствата в бюджета, и те трябва да бъдат запушени. Чисто механичното покриване на този дефицит няма да реши проблема - догодина пак ще има дефицит. Този проблем трябва да бъде решен, дупките да бъдат запушени, иначе догодина пак ще има същият проблем."

Калоян Стайков смята, че ако наистина е необходима актуализация, е по-добре тя да се направи от новото правителство.

По отношението на искането на президента за по-строги регулаторни правомощия на БНБ Калоян Стайков смята, че БНБ и в момента има доста инструменти на такова разположение, за да се справи.

„Както видяхме, институцията реагира бързо и адекватно. Не мисля, че са необходими допълнителни мерки. Що се отнася до наказанията, които се предлагат за оповестяване на грешна и невярна информация, те и в момента са в Закона. Мисля, че в момента инструментите са напълно достатъчни. Всички останали институции - и прокуратура, и съдилища - също трябва да работят", каза още експертът.