Китай е изправен пред заплахата от голямомащабна банкова криза в близките три години. Това показват индикаторите за ранно предупреждение,  публикувани от Банката за международни разплащания (Bank for International Settlements, BIS). 

Според  мнението на експертите на банката Китай не успява да се справи с проблемите на твърде голямото кредитиране. 

Отношението на издадените заеми спрямо Брутния вътрешен продукт на страната, което показва отклонението на обема на кредитирането от дългосрочния тренд на БВП, през първото тримесечие на т.г. е достигнало рекордните 30 процента.

Стойност на показателя над 10% предупреждава, че „кризата може да настъпи във всеки момент в течение на близките три години”, се казва в съобщението на банката. 

В същото време този индикатор за Китай се намира над нивото от 10% от средата на 2009 година, отбелязват анализаторите. Много от тях смятат, че в случая риска от криза се намалява от ниския дял на заемите в чужда валута и контролираната от държавата банкова система. 

BIS разглежда в анализа си 42 държави и еврозоната. 

По съотношение на кредити спрямо БВП Китай заема първо място в класацията. 

Второто място по този показател е за Канада с индекс 12,1%, следват Турция - 9,6%, Мексико - 8,8% и Швейцария - 7,2%. 

Размерът на непогасените задължения по кредити в Китай е 28 трилиона долара, което е съпоставимо с банковите системи на САЩ и Япония взети заедно. Само корпоративните кредити в страната се равняват на 171 процента от БВП, отбелязва The Telegraph. 

Общият обем на кредитите (на фирмите, държавата, гражданите и останалите организации) в Китай към края на 2015 година се равнява на  255% от БВП, като той е скочил със 107 процентни пункта за осем години. А това е твърде високо равнище на този показател за страна с развиваща се икономика, като той продължава бързо да расте, отбелязва британското издание. 

За сравнение съотношението на общия обем на кредите към БВП за еврозоната е 271%, за Великобритания - 266%, за Япония - 394%. Средният показател за развитите икономики е 279 на сто.