Гърция бе в начална фаза на икономическо възстановяване, когато тогавашния министър председател Антонис Самарас предизвика избори за нов президент. Развитието, което последва, показа колко крехко е било това икономическо възстановяване, отбелязва Bloomberg в материала си описващ икономиката на Гърция през последните шест месеца с шест графики.

Инвеститорите бяха първите, които побягнаха, предвиждайки, че създалата се ситуация ще доведе до избори, които ще бъдат спечелени от противника на икономиите Алексис Ципрас.

Спестяващите бяха следващите, които източиха ликвидността от икономиката и още до края на март, Гърция отново бе в рецесия. Гърция се оказа без достъп до световните дългови пазари, поради опитите на Самарас да разблокира колкото се може повече средства от спасителните програми. Този факт, заедно с бягството на инвеститорите и спестяващите, доведоха до там, че всички надежди, че Гърция ще може да се справи сама просто умряха.

Случващото се не убягна и на гърците, които все още държаха спестяванията си в банките, което доведе до поредна вълна на тегления. От своя страна това доведе до още по-голяма зависимост, на цялата гръцка банкова система, от кредитните линии на Европейската централна банка.

Джанлука Дзилио, стратег по фиксираните доходи в Sunrise Brokers LLP обобщава ситуацията пред Bloomberg: "Оказахме се с масивен отлив на парични средства, имаме огромен, неустойчив дълг, изпадахме в рецесия и няма никакви инвестиции. Ситуацията е трагична, от всяка една гледна точка."

Въпреки това, правителството на Ципрас, успява да устои на исканията на кредиторите за много по-дълъг период, отколкото се очакваше. След първоначалните маневри на социалистическото правителство, Атинската фондова борса реагира в съществени колебания след повторното изпадане в рецесия през март.

Заключението е оставено на Холгер Шмийдинг, главен икономист на Berenberg, който заявява в бележка изпратена до клиентите си в сряда: "Колкото повече време минава, толкова по-надолу изпада Гърция в скъпоструваща рецесия и толкова по-трудно ще и бъде да получи добра сделка. За щастие, верижните рискове остават под контрол".

За да бъде драма наистина гръцка, последната дума имат Жан Клод Юнкер, който първо не пожела да говори с Ципрас по телефона, а после и да се срещне с него, а разбира се и Меркел и Оланд, които оставиха Ципрас да чака и отмениха срещата си с него.