Дългосрочните заеми към търговските банки и печатането на пари са улеснили фирмите и обществеността да взимат кредити, посочва в доклад Европейската централна банка. Той се оповестява няколко седмици преди предстоящото на 3-ти декември редовно заседание, на което мнозина анализатори и инвеститори очакват ЕЦБ да увелича размера на досегашните стимулиращи мерки.

Проучването, одобрено от Изпълнителния съвет на ЕЦБ, включително и от управителя на банката Марио Драги, показва продължаващо доверие в двете основни стратегии на банката за пришпорване на слаба икономика в еврозоната, информира bnr.bg .
Само преди десетина дни Драги сигнализира, че на следващото заседание в началото на декември е възможно банката да разхлаби допълнително провежданата от нея парична и лихвена политика.
И двете парични програми са оказали положително въздействие върху разходите за финансиране на банките, което ги е стимулирало да преотстъпват част от предоставяните парични облекчения на крайните кредитополучатели чрез предоставяне на повече кредити при по-добри условия, пише в доклада на ЕЦБ.

В проучването на ЕЦБ се посочва, че предоставените на търговските банки в еврозоната евтини дългосрочни заеми по програмата TLTRO са довели до отпускането на повече от 100 млрд. евро от страна на банковите институции под формата на кредити за фирмите в региона. Като цяло банките са изтеглели около 400 млрд. евро по тази програма на ЕЦБ.

Сумата е далеч по-ниска от първоначално предвидения размер, но ЕЦБ заключава, че тази мярка, в съчетание с програмата за "количествени облекчения" (месечни покупки на еврооблигации за около 60 млрд. евро) е довела до намаляване на разходите по теглените заеми.

Проучването на ЕЦБ подчертава за разхлабване на условията по отпусканите заеми за тези, които искат да вземат кредити от търговските банки.

Фирмите в голяма част от 19-те страни членки на еврозоната обаче са взели по-малко по размер заеми, следвайки финансовата криза и спадащото доверие, като в последните месеци са били налице силни годишни спадове при кредитирането в Ирландия, Гърция и Испания. Но кредите в най-голямата икономика в еврозоната - Германия, се увеличават и общата тенденция в целия регион е започнала наскоро леко да се подобрява, показват данни на ЕЦБ.