Федералният резерв (Фед) на САЩ повиши основната лихва със 75 базисни пункта, като сега диапазонът е 3,75-4%, се казва в изявление след приключване на заседанието, съобщават международни медии.
Решението съвпадна с прогнозите на огромното мнозинство икономисти и финансови анализатори.
Така Фед повиши основната лихва със 75 базисни пункта на четвърто поредно заседание. Сега основният лихвен процент е на най-високото си ниво от януари 2008 година.
"Фед се стреми да постигне максимална заетост и инфлация от 2% в дългосрочен план", се отбелязва в съобщението. За да постигне тази цел, комитетът реши да повиши целевия диапазон на лихвата по федералните фондове до 3,75-4%."
Смятаме, че ще са необходими по-нататъшни повишения на основните лихви, за да се гарантира, че паричната политика е достатъчно рестриктивна, за да върне инфлацията обратно към целта от 2% с течение на времето", се казва в документа.
В същото време Фед намекна за възможността за забавяне на темповете на повишаване на лихвите в бъдеще.
"При вземането на решения относно бъдещия темп на повишаване на основните лихви, Фед ще вземе предвид кумулативния ефект от затягането на паричната политика, както и факта, че промените в лихвените проценти засягат икономическата активност и инфлацията с отстояние във времето", посочват от ФЕД.
Централната банка на САЩ също така ще продължи да намалява размера на активите (правителствени облигации и ипотечни ценни книжа) в баланса си в съответствие с плана, обявен през май.
Последните индикатори сочат умерено увеличение на разходите и производствените показатели. Ръстът на заетостта през последните месеци остава силен, а безработицата ниска.
Инфлацията остава висока, което се обуславя от дисбаланси в търсенето и предлагането, причинени от пандемията, нарастване на цените на храните и енергоносителите, както и ценовия натиск в други области.
Фед е извнредно внимателен към инфлационните рискове, и е решен да върне инфлацията до целевото ниво от 2%, става ясно още от изявлението.