Приходната част на бюджета за 2014 г. наистина е амбициозна и напрегната, но това не означава, че е надценена.
Това заяви финансовият министър Петър Чобанов на излизане от НС. Според него в бюджета са разчетени редица промени, включително структурни и законодателни, които дават основание да се счита, че ще бъдат реализирани по-високи приходи.

Три часа след началото на извънредното понеделнишко заседание на НС депутатите успяха да приемат и последния член 96 от държавния бюджет, като останаха дебатите само по преходните и заключителни разпоредби на закона.

Бюджетът съдържа в себе си и буфери - това е 5%-то правило, което позволява да се реагира при натиск върху приходите, похвали се още Чобанов. Считам, че бюджетът ще бъде приет днес, има достатъчно време за реакция дори да се реализира някой негативен сценарий, да кажем, налагане на вето върху бюджета, прецени министърът.
Запитан дали очаква наистина вето на Бюджет 2014 от страна на президента Росен Плевнелиев, Чобанов поясни, че очаква от него да „прояви разум" и да не прави подобно нещо.

Благодаря на ПГ на БСП и ДПС, които подкрепиха бюджета, благодаря и на останалите две парламентарни групи за предложенията им, заяви финансист номер едно. Според него това е един по-добър бюджет, създаден с грижа за хората. Той ще позволи ефективността на публичните разходи да бъде по-висока, защото избягва практиката от последните години малко ресурси да се разхвърлят по отделните министерства, подчерта финансовият министър.

По думите му Бюджет 2014 ще рестартира икономиката ни и ще спомогне за икономическия растеж. Чобанов отрече бюджетът да пренебрегва фискалната стабилност, даже в средносрочен период е предвидена фискална консолидация и намаление на дефицита.

Чобанов предположи, че новоприетата такса върху ВЕИ-тата няма да постави под риск бюджета. Тя доведе до разчети и на приходите, и на разходите, това определя нейното място в бюджета, сметна той.

Запитан защо държавните дружества оперират с парите си единствено чрез КТБ, Чобанов подчерта, че не той разпределя парите им. Те си имат и принципали, и ръководства, нямам контрол върху този процес, призна той.
Чобанов увери обаче, че концентрацията в тези дружества намалява, а до края на месеца ще бъде представен доклад по тази тема. Вървим в правилната посока и концентрацията постепенно намалява, но това са отношения между банки и дружества, които не винаги от чисто оперативен порядък могат да дадат рязък резултат, разясни Чобанов.