Дори и с приемането на нови мерки за стимулиране на икономиката, забавянето на растежа в Китай ще затрудни компаниите в страната да изплащат дълговете си тази година, казват рейтинговите агенции.

Китайското правителство обяви в понеделник официалните данни за БВП за миналата година, които показаха, че втората по големина икономика в света се разраства с най-бавни темпове от близо три десетилетия, пише CNBC.

И докато годишният темп на растеж от 6,6% е цифра, за която повечето страни биха могли само да мечтаят, той бележи продължителен спад за най-голямата икономика в Азия. По-бавният растеж може да означава по-слаба доходност за задлъжнелите компании и повишен риск за тези, които държат облигациите им.

"Икономическото захлаждане в Китай се разпространява, заплашвайки да отслаби рентабилността в почти всички сектори в корпоративния свят на Китай", заявява S&P в доклад в понеделник.

Китай - на лов за чуждестранни инвеститори, които да изкупят дълга ѝ

Китай - на лов за чуждестранни инвеститори, които да изкупят дълга ѝ

След внушително изтегляне на капитали от чуждестранни фондове в края на 2018 година

S&P добавя, че "вярва, че възможностите за обслужване на дълга ще намаляват, тъй като търсенето се охлажда и маржовете на дохдността се свиват", докато продължаващите усилия на Пекин да намали нивата на дълга в страната може да спрат - или дори да се обърнат.

"Докато политиците умишлено са насочили страната към по-нисък и по-устойчив растеж, широчината на спада през последните месеци предизвиква безпокойство", се казва в доклада, S&P очаква през тази година корпоративните нива на неплатежоспособност да "се покачват скромно".

Според S&P, процентът на неизпълнение на облигациите в континентален Китай e достигнал най-високата си стойност през миналата година от над 90 млрд. юана (13,3 млрд. долара).

"Търговски търкания"

Опасенията за нарастващото дългово бреме на Китай подтикнаха властите в началото на миналата година да спрат новите заеми и да премахнат нетрадиционните форми на кредитиране, които са широко известни като сенчесто банкиране.

Но отслабващата икономика, изострена от продължаващата търговска война със САЩ, принуди китайските лидери да предприемат мерки за стимулиране, които включват насърчаване на банките да отпускат повече заеми и да намаляват данъците.

Moody's Investors Service заяви в доклад в четвъртък, че изявлението на Китайската банка и регулаторната комисия от миналата седмица, че ще продължи да подкрепя частните компании чрез увеличаване на предлагането на кредити е положително за "онези предприятия, които са фундаментално стабилни".

Китай намалява данъците в опит да възстанови икономическия растеж

Китай намалява данъците в опит да възстанови икономическия растеж

Пекин готви и увеличение на публичните разходи и на финансирането за малки компании

Въздействието обаче вероятно ще бъде ограничено за по-слабите компании, казват от Moody's, "тъй като увеличеният кредит на пазара ще тече главно към емитенти със силни кредитни профили."

Moody's също така посочват икономическата слабост на Китай и търговската война, като фактори, които вероятно ще затруднят компаниите при плащането на дълговете им.

"Очакваме капацитетът за обслужване на дълга на кредитополучателите в цикличните сектори да остане уязвим към забавяща се икономика, по-специално изложени на потенциалните търкания в търговската война със САЩ", се казва в доклад по-рано този месец.

Джаксън Уонг, асоцииран директор на Huarong International Securities в Хонг Конг, заявява, че неговата фирма е оптимист за напредъка в търговската война, но предупреждава, че конфликта с митата може да постави китайските компании взависимост, ако завърши с увеличаване на проблемите с доходността.

"Ако търговските преговори или търговските конфликти се влошат, мисля, че определено ще наблюдаваме как проблемът с корпоративния дълг се влошава," казва Уонг в петък в CNBC.