Преди два дни служебното правителство на Димитър Главчев, в лицето на финансовия министър Людмила Петкова внесоха за одобрение в Народното събрание финансовата рамка за следващата година. И предизвиката реакцията на икономисти и финансисти, а и на синдикати - нито една одобрителна до този момент, а повечето от коментарите - крайно отрицателни.

В студиото на Нова телевизия Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, заяви, че в първия момент, в който е отворил документа на Министерство на финансите е помислил, че това е шега. Втората му мисъл е била, че това е абсурд. Икономистът Стоян Панчев го определи като скандален и това е обяснението за него за бавенето от толкова време - закъснението, с което МФ внася бюджета в Народното събрание, въпреки че по закон е длъжно да внесе финансовата рамка до 31 октомври. Петър Ганев от ИПИ пък бе дори по-умерен в определението си за бюджета "Петкова" - крайно популистки е той, според неговото определение.

В хода на разгръщането на критиките си обаче и тримата икономисти се съгласиха с едно сравнение - бюджетът "Петкова" прилича на измамната схема BETL, за която се говори в последните дни изключително много.

БСК не дава подкрепа за законопроекта за държавния бюджет за 2025 г.

БСК не дава подкрепа за законопроекта за държавния бюджет за 2025 г.

Камарата одобрява бюджетите на ДОО и НЗОК

И тримата икономисти се обединиха около тезата, че в бюджета са сложени първо всички разходи на държавата, за които са дадени политически заявки, и едва след това е започнато да се търсят варианти за приходите. Като тези варианти за приходи са избрани достатъчно произволно и общо-взето на принципа - където ще има по-малко съпротива.

"Все едно да напиша, че ще си купя кола или апартамент и да очаквам някой да ми даде половината пари за това. И то не на заем. Да очаквам да ми ги даде приятел или съседът", обясни Панчев.

Според Петър Ганев позицията на финансовото министерство е на основен популист и е иззело ролята на парламента. По принцип депутатите са популистите, които вкарват мерки, а финансовото ведомство се опитва да ги вкара в някакви рамки. Сега е станало обратното, посочи Ганев. Той недоумява как така Министерство на финансите защитава 30% увеличение на заплатите в МВР по "хрумка". Призова и всеки българин да си даде сметка, че от всеки 2000 лв. негови доходи, 100 лв. ще отиват в МВР.

Основната позиция на МФ е защитаване до дупка на всички разходи - каквито и на който му е хрумнало в парламента или са гласувани. И няма да се опитваме да ги реализираме, това не е наша работа, обясни Петър Ганев и се обоснова, че всички вдигания на данъци и осигуровки са отложени в този бюджет, включително и за 2026 година.

Любомир Дацов обясни, че правителството залага 6-7% ръст на икономиката номинално, което е нереалистична прогноза. По прогнози реалният ръст на икономиката ще е 2,8%, а инфлацията - 2,4%. Абсурдно е при такъв ръст, който ще бъде и по-малък, да се залага средно увеличение на разходите 25%.

Също така Дацов открои, че са заложени приходите от ПВУ при положение, че се смята, че тези пари са безвъзвратно загубени.

Проектобюджетът: Надценен БВП и спорни приходи

Проектобюджетът: Надценен БВП и спорни приходи

Заради надценения ръст на БВП съществува реален риск дефицитът да е над 3 % от БВП и това се признава от сегашното служебно правителство