Около 17% са просрочените (лоши) кредити в банковата система у нас. Това заяви управителят на БНБ Иван Искров по време на дискусия организирана по повод наградите Банка на годината.
Искров посочи, че този вид кредити са повишили разходите на банките за провизии, като от 2008 г. до 2012 г. около 1 млрд. лв. кредитните институции у нас са класифицирали като несъбираеми и са ги извадили от балансите си.
Шефът на централната банка отбеляза, че е важно да се знае: банките са капиталистически дружества, чиято основа цел е да трупат печалби. Тези печалби са важни, за да покажат, че секторът е привлекателен за инвестиции, а и че е сигурен за тези, които влагат парите в трезорите.
Управителят на БНБ обърна внимание на банкерите, които присъстваха на дискусията, че в големите икономики започва затягане на паричната политика - т.е ще има по-труден достъп до ликвидност.
Искров заяви, че банките трябва да внимават с по-нататъшното намаляване на лихвите по-кредитите. Той дори отиде по-далеч, като даде указания към търговските банки да внимават с някои свои продукти и по-специално на кредитите с фиксирана лихва. Според Искров, очаква се цената на привлечения ресурс да нарасне, а от там и цената на крайния продукт - кредитът.
Банковата ни система, въпреки трудната икономическа среда е в добра позиция и има висока ликвидност и капиталова адекватност, дори повече от изискванията на международните регулаторни органи, отбеляза Иван Искров.
Актуализацията на бюджета най-вероятно се налага заради обещанията на правителството към най-бедните, заяви в отговор на журналистически въпрос управителят на БНБ.
Той припомни, че бюджетът вече е излязъл на положителна територия и явно новите мерки, предвидени от правителството предвиждат по-голям ресурс. Това са разходи за подпомагане на хората да си платят сметките за ток, по-високи майчински и др.
Искров заяви, че познава икономическия екип на финансовото министерство и е убеден, че няма да се допуснат грешки, свързани с публичните финанси
UniCredit Bulbank e Банка на годината. Това обяви председателят на едноименната асоциация Валентин Панайотов.
Банката получила най-много призове в тазгодишната класация е Първа инвестиционна банка. Тя е първа в категориите: „Банка на клиента", „Пазарен дял", „Приз на тайния клиент"
Корпоративна търговска банка взе наградата в категорията „Динамика на развитието". За най-голяма ефективност бе отличена FIbahk (Стопанска банка).
Наградата за банков бранд на годината отиде при ДСК, за чуждестранен клон бе отличена Сити банк.
danin
на 02.07.2013 в 14:59:45 #1Правилно Искров вдигнете ги тези лихви какво ги глезите ,направете ги 25- 30 % ,на месец,но даваите и един калашник заедно с кредита