Свиване на разходите и увеличаване на данъчните постъпления, които да донесат 40 млрд. паунда - това иска да заложи в Бюджет 2025 британският финансов министър Рейчъл Рийвс, съобщават световните агенции.
Според необвързания с политически сили Институт за фискални изследвания тя трябва да вдигне данъчните приходи с 25 млрд. паунда, за да покрие задълженията на публичния сектор. Пред New Statesman Рийвс заяви, че ситуацията е даже по-лоша, защото експертите не са включили в сметките си 22-милиардната "дупка" във финансите, която правителството откри още през юли.
Затова и министърът публично заявява, че в сегашната ситуация "обществените услуги могат единствено да бъдат поддържани на сегашното си равнище" - а реално минимум 20 млрд. лири ще са нужни, за да не се свият бюджетите на редица институции. Ще са нужни и още пари, за да не намалеят рязко инвестиционните разходи.
Предизвикателството пред министъра ще е откъде да намери парите, при положение, че лейбъристите спечелиха изборите с обещания да не пипат ДДС, данъка върху доходите и осигуровките, плащани от служителите. Не е изключено обаче плащанията към социалната система от страна на бизнеса да се увеличат.
Управляващите винят предходната власт за ситуацията, но твърдят, че няма да следват политика на остеритет.
В същото време, италианското правителство възнамерява да събере догодина 1 милиард евро през 2025 г. чрез нов данък, плащан от застрахователните компании. Това обяви министърът на икономиката Джанкарло Джорджети.
Размерът на налога ще се променя всяка година.
Очаква се още 2,5 млрд. евро да дойдат от банките, чиито данъчни кредити ще бъдат замразени през 2025 и 2026 г., за да се осигури ликвидност на държавната хазна.
"Някои хора го наричат данък върху свръхпечалбата, други - вноска, но аз го наричам жертвоготовност. Банките, застрахователните компании и министерствата са призвани да проявят жертвоготовност", подчерта министърът.
Централно място в проектобюджета за 2025 г. заемат намаленията на данъците за семействата с най-ниски доходи и включва мерки на стойност около 30 милиарда евро.
Благодарение на споразумението с правителството, банките избегнаха данък от 40 на сто върху "свръхпечалбите", обявен от правителството на Мелони през август 2023 г., който предизвика паника на Миланската фондова борса.